Prihlásenie

Prihlasovacie meno *
Heslo *
Pamätať si ma
Ilustračné foto. Ilustračné foto. podtatranske-noviny.sk

SLEDUJEME NAŽIVO: Mestskí poslanci rozhodujú o financovaní škôl či zapojení sa do projektov

Napísal  sep 13, 2017

Vo štvrtok 14. septembra je v Mestskom kultúrnom stredisku na programe prvé riadne mestské zastupiteľstvo po letných prázdninách.

20.20 - mestské zastupiteľstvo sa končí, my vám ďakujeme za pozornosť pri dnešnom takmer 8-hodinovom maratóne. Najbližšie sa bude MsZ konať 12. októbra.

20.10 - primátor dodáva, že polícia robí to, čo má, je úspešná v projektoch. Zastane sa všetkých členov polície a hovorí, že tam poriadok je a každý pracuje zodpovedne. Primátor nesúhlasí s tvrdením, že niečo nefunguje. Poslankyňa Majorová Garstková sa pýta, ako to bude s novinami, aj ona má známeho, ktorý chcel článok uvejniť, ale nestalo sa. Zuzana Šlosárová hovorí, že odpovie písomne, nakoľko teraz nemá takú informáciu. Hovorí, že do novín píšu školy, športové kluby a podobne.

Do novín však podľa nej nepatria susedské spory. Priestor na vyjadrenie názorov majú občania aj cez iné informačné kanály - Odkaz pre starostu či CityMonitor. Nie je podľa nej pravdou, že v nich sú len pozitívne správy. V meste sa deje veľa, dodala. Priestor je nielen v novinách, občania na výzvy podľa jej slov nereagujú.

20.05 - počas noci mala postaviť hliadku aj štátna polícia. Každý z policajtov je rovnomerne zaťažený a taktiež žiadal kontrolóra o kontrolu výdavkov, ktoré spomínal. Slovo chce opäť Michlík, ktorý považuje niektoré reči za osočovanie. Poslanec Jankura hovorí, že po slovách pána Michlíka nemá pocit, že býva v Kežmarku a cyklohliadky videl na cyklochodníkoch, videl aj psovoda so psom. Poslankyňa Levická sa taktiež pozitívne vyjadruje na adresu mestskej polície.

Poslanec Polák dodáva, že každý občan by slovo mal dostať, je to aj v rokovacom poriadku, ťažko mu je teraz posúdiť tieto informácie. Boli to vážne veci, oceňuje aj náčelníka MsP za reakciu a chcel by odpovede písomne, lebo nie všetko stihol zachytiť. Pokračuje poslanec Matia, tiež by chcel podklady písomne a ocenil reakciu náčelníka MsP.

19.50 - medaily boli udelené v rámci štatútu MsP. Čo sa týka hodností, u MsP to je bežné. Ak je niekto MUDr., alebo Bc., je to nevhodné. V 55 rokoch odchádza takmer každý a v tom veku je vyššia hodnosť štandardná vec. Dekréty boli podpísané primátorom. Výberové konania boli v súlade so zákonom. Myslí si, že policajta by nemal robiť rodák z mesta, nakoľko sa to týka aj vzťahov s občanmi. Policajný pes chodí na akcie, druhý pes je iba partner policajta, nevykonáva zákroky. Polícia podľa neho pokročila, zmodernizovala sa. Počet policajtov je podľa tabuliek. Na zabezpečení festivalu pracovali ľudia, ktorí tu nemajú známych.

19.45 - primátor hovorí, že sto ľudí, sto chutí a občan vyjadril svoj názor. Nesúhlasí s občanom v troch štvrtinách vecí, berie to ako jeho názor. Podľa Miklíka bolo všetko v novinách. Reaguje náčelník mestskej polície Jozef Marhefka. Ten hovorí, že od pána Michlíka ide o hrubú urážku. Podľa neho ide už o politický boj. Ide podľa neho o osobný problém. Spolupracovali, Michlík bol referent. Mali spolu niekoľko nepríjemných výstupov. MsP participuje na bezpečnosti v meste. Pani Miklíková bola členkou MsP a nebola schopná pracovať tak, ako ostatní. Určitá skupinka ľudí mala neprimerané výhody. Teraz sú si všetkci rovní. Pani Michlíková požiadala o ukončenie pracovného pomeru.

19.40 - vystúpil aj Ladislav Michlík o bezpečnosti v Kežmarku. Chce hovoriť o mestskej polícii, o náčeníkovi. Hovorí, že veci vie dokázať, no nemali by sa diať. Jozef Marhefka tvrdí, že podľa neho pôjde o osobné veci, potom to zdôvodní.

Miklík pracoval u polície 26 rokov. Bolo sľubované, že MsP za zmodernizuje, mesto bude bezpečnejšie. Nepozná však mesto, kde by boli tak vysoké hodnosti. Taktiež hovorí aj o slávnostných uniformách. Pri 25. výročí polície boli udeľované hodnosti a medaily aj napr. za službu v SBS či krátke pôsobenie u polície. Ale neboli zavolaní napr. zakladatelia či dlhopôsobiaci policajti. Noví ľudia nie sú z Kežmarku, ale z okolia, či blízki ľudia náčelníkovi. Súčasná zamestnankyňa ukončila pôsobenie v Poprade a medzitým sa vytvorilo miesto v Kežmarku. Podľa Michlíka sa ani nevyužíva kúpený pes, ale pes jedného z príslušníkov.

Potešili ho cyklohliadky, ale koľko ľudí ich aj videlo. Po meste sa hovorí, že sa majú kúpiť štvorkolky. Nikto však dosiaľ vynaložené peniaze neskontroloval. Vytvorilo sa miesto pre administratívnu pracovníčku, miesto zaniklo a znovu vzniklo. Počas EĽRA bolo zabezpečené, ale v noci iba jedna hliadka. Michlík hovorí aj o rodinkárstve. Celkovo sa zameriava na plytvanie verejných financií.

Pýta sa, prečo nemá občan priestor v novinách či v televízii. Za bývalého primátora to tak nebolo. Číta v nich iba kladné správy, no podľa neho bola cenzúra zakázaná.

19.30 - Pokračuje poslanec Matia, cituje list viceprimátorovi. Ten sa týka mimoriadneho MsZ. Matia hovorí, že podľa neho presadil osobné záujmy. Podľa Matiu znevážil princípy demokracie, keď si nevypočul názory iných poslancov a odišiel z rokovania. Podľa Matiu tak ukázal, čo je u neho na prvom mieste a Matia ho žiada zvážiť, či ďalej chce zastávať post viceprimátora.

Pýta sa aj primátora, prečo chce do Správnej rady nemocnice iba svojho človeka a ak dá on návrh, primátor stiahne bod z rokovania. Na najbližšie MsZ pripraví Matia správu o tom, ako funguje Správna rada pod vedením Milana Gacíka. Demokracia je podľa primátora aj o pravidlách, ktoré by sa mali dodržiavať. Hovorí, že všetko v meste sa robí s dobrým vedomím a svedomím pre prospech ľudí.

19.20 - Polák žiada písomnú odpoveď. Pýtal sa na iné veci, než na ktoré primátor odpovedal. V podmienkach bolo 180 dní, v ponuke je 290 dní. "Je to v poriadku?", pýta sa Polák. Primátor hovorí, že stojí za prácou ľudí, ktorí na tom pracujú. Pokračuje, že ako je možné, že mesto mu pošle odpoveď v posledný možný deň, ale z Popradu či zo Starej Ľubovne mu príde odpoveď za deň či dva. 

19.15 - všetky súťaže sú podľa primátora uverejnené, každý sa ich môže zúčastniť, poslanec mal vstúpiť priamo do procesu, nie až keď je po ňom. Ak by sa omeškalo, zimný štadión by podľa Ferenčáka v meste nikdy nebol. Všetko je transparentné, verejné, otvorené. Mesto termíny stihne. Hovorí, že stále sú ľudia, ktorí zavádzajú, klamú dezinformujú.

Podľa neho Polák konšpiruje. V rámci mesta nedošlo k porušeniu zákona. Myslí si, že Polák by bol najradšej, keby sa nič nepodarilo - kúpalisko, štadión. Všetko je zverejnené a v súlade so zákonom. Primátor hovorí, že si na neho už zvykol.

19.10 - pokračuje poslanec Polák, hovorí o verejnom obstarávaní na zimný štadión. Do súťaže sa prihlásil jeden uchádzač. Zaujíma ho, že ako je možné, že v súťažných podkladoch bolo uvedené, že ak doba stavby presiahne 180 dní, mesto môže nepodpísať zmluvu. Súčasná doba je 290 dní. Zaujíma ho, prečo bola ponuka podpísaná, ak nesplnila kritériá.

Okrem toho sa pýta prečo muselo mesto zaplatiť za verejné obstarávanie zaplatiť približne 2-tisíc eur, nakoľko má vlastné oddelenie na to určené. Podotýka, že úspora bola nakoniec iba 0,52% zo sumy. Priemerná úspora na posledných piatich obstarávaniach, ktoré robili externé firmy, bolo približne 1 percento.

Ďalej hovorí, že z mimoriadneho MsZ 31. 7. sa ospravedlnil aj on mailom a v neposlednom rade ďakuje Petrovi Pavličkovi poďakovať za vedenie ZUŠ Petržalská.

19.00 - poslanec Škára hovorí, že 31. 7. 2017 na mimoriadnom MsZ bolo porušených niekoľko paragrafov rokovacieho poriadku, najmä čo sa týka dátumov. Taktiež mu chýba v pláne rekonštrukcií ulica Starý trh, nakoľko je najmä počas dažďov plná vody. Bol by rád, ak by sa to dostalo do plánu aspoň na budúci rok. Primátor hovorí, že nevie, čo na to povedať. Mesto podľa neho nemôže kresliť rozvody a ďalšie siete pre vodárov.

Podľa Evy Kelbelovej sa na Starom trhu urobil chodník, vpuste a podobne. Problém je na Garbiarskej ulici, zberný kanál nedokáže pojať toľko vody, aj zo Starého trhu. Mesto hľadá možnosti na financovanie z eurofondov. Technické riešenie podľa nej je, ale financie nie sú.

18.50 - poslankyňa Majotová Garstková sa pýta, že na základe návrhu občana dala návrh, či nie je možné vytvoriť odbočovací pruh na Rakúsy. Mesto odpovedalo v apríli, že to preverí. Teší ju rekonštrukcia parkoviska na hornom Juhu, pýta sa, čo bude s budovou MŠ Severná a kedy sa začne s prestavbou mosta na Severe.

Primátor hovorí, že s mostom sa začína v týchto dňoch, budova škôly je stále majetkom mesta a uvidí sa čo ďalej, ohľadom križovatky teraz odpovedať nevie, vždy to ide cez dopravný inšpektorát. Podľa Kelbelovej ide o cestu I. triedy a výsledky rokovaní ešte nevie.

18.45 - poslanec Polák sa pýta na rekonštrukciu strechy na ZŠ s MŠ sv. Kríža. Začína zatekať. Taktiež ho zaujíma, občania sa ho pýtajú, na výstavbu obchodného centra na Juhu a či bola podpísaná zmluva, vďaka ktorej by sa mal zrekonštruovať panelový chodník za Tescom, ako sa rieši dopravná situácia na Juhu a či sa bude regulovať parkovanie dodávok a veľkých áut na sídlisku.

O streche hovoril primátor na začiatku (do konca októbra), ďalšie informácie pošlú mailom. Ostatné veci mesto zodpovie taktiež mailom. Čo sa týka OC, je vydané územné rozhodnutie, chodník je súčasťou plánovanej výstavby nového bytového domu. Čiastočne je zahrnutý aj v rámci OC. Polák hovorí, že podľa jeho informácií by mala byť rekonštrukcia chodníka v zmluve a malo to byť v celosti nie po častiach.

18.40 - Poslanec Škára by bol rád, aby sa situácia urýchlila a aby bolo ihrisko hotové už v roku 2019. Myslí si, že projekty a vytipovanie priestoru nemusí byť tak zdĺhavé. Primátor dodáva, že nesľubuje čo nevie splniť, preto si necháva časovú rezervu.

18.35 - viceprimátor dodáva, že rada školy nesúhlasila s konaním extraligových zápasov mužov na ihrisku v areáli. Ďalšia rada školy má byť na budúci týždeň.

18.30 - podľa primátora je tréningový proces mládeže zabezpečený na ZŠ Grundschule a na ZŠ Dr. Fichera, kde sa odohrajú aj zápasy mládežníckych tímov. Situácia sa týka iba mužov. Dúfa, že stanovisko bude čím skôr, termín je hraničný. Mesto pracuje naďalej na výstavbe novej hokejbalovej plochy. Bude to však trvať dva roky - príprava, financovanie, realizácia. Informoval hokejbalistov, že treba čakať, kým daný papier nepríde.

18.27 - prednosta hovorí, že momentálne nič nebráni tréningu detí na ihrisku, príp. na krúžkovú činnosť pre deti, ale problémom sú extraligové zápasy s divákmi. Podobná situácia sa podľa jeho informácií udial aj v Košiciach, kde museli preložiť zápas na iné ihrisko. Dodal, že zasadala Správna rada MŠK, ktorá nie je spokojná s postupmi hokejbalového oddielu ani s jeho správaním s financiami.

Reálne podľa neho hrozí, že najbližšie možné športovisko budú mať hokejbalisti v Prešove. Nikto podľa neho nebude obchádzať nariadenie úradu. V dohľadnej dobe nevidí technické riešenie na vyriešenie problému s ihriskom. Mesto chce získať výnimku aspoň na ihrisko v Sp. Belej, ak by domáce ihrisko bolo definitívne vylúčené. Pracovníci úradu boli v piatok na obhliadke a venujú sa tomu. Mesto chce, aby extraliga ostala v meste alebo v jeho blízkosti. Je mu ľúto, že vedenie hokejbalu túto súčinnosť neposkytuje.

18.20 - primátor hovorí, že stretnutie na mesto zvolal, zúčastnili sa ho aj niektorí poslanci. Predstavil stanovisko regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ktorý so zápasmi v areáli ZŠ Dr. D. Fischera nesúhlasil. Bola možnosť hrať extraligu v Sp. Belej, prípadne aj v Spišskej Novej Vsi. Primátor komunikoval s vedením hokejbalu na Slovensku o kritériách v súvislosti s ihriskami.

Sp. Belá sa vyjadrila tak, že by nastal problém s úpravou nerovného povrchu a s mantinelmi, tie by vedelo mesto poskytnúť. Sp. Belá chcela mantinely zadarmo, teda za 1 euro. Celková úprava plochy by bola však nemožná, keďže budú stavať hokejbalovú halu. Mesto bezplatne mantinely neposkytne.

Primátor rokoval s vedením školy aj hokejbalu. Vedenie školy oslovilo regionálny úrad na prehodnotenie stanoviska, či by to bolo možné prípadne za akých podmienok. Hokejbalisti sú tiež pod tlakom, lebo sa začala súťaž. Rozhodnutie musí padnúť. Jednoduché riešenie neexistuje. Je to otázka na všetkých. Ideálne riešenie neexistuje, iba ťažké kompromisy. Teraz to má v rukách spomínaný úrad.

18.15 - Interpelácie - poslankyňa Muncnerová sa pýta, ako to bude ďalej s hokejbalom v meste a chcela by, aby sa na interpelácie odpovedalo hneď, alebo na najbližšom zastupiteľstve, nie mailom. Poslanci chcú, aby primátor odpovedal hneď, ten zas chce všetky otázky naraz a potom odpovie na všetky. Diskusia o tom prebieha.

18.10 - bod 28 - poslanci schválili nového konateľa spoločnosti Lesy mesta Kežmarok, ktorým sa stal Juraj Kulík a vo funkcii začne pôsobiť od 1. 11. 2017. Do konkurzu sa podľa primátora prihlásili traja uchádzači, Juraj Kulík bol z pohľadu skúseností, vzdelania a profesie mal najvyššie predpoklady, aby túto funkciu zastával. Poslankyňa Havírová ho pozná a myslí si o ňom, že je skutočný odborník. Preto ho chce podporiť. Rovnaký názor zdieľa aj poslanec Jankura. 

17.57 - body 26 a 27 - predĺženie nájmu bytov a zriadenie vecných bremien poslanci schválili.

17.40 - body 22, 23, 24, 25 - aj tieto body týkajúce sa prenájmu priestorov a prenájmu bytov prešli bez diskusií a boli schválené.

17.30 - body 19, 20 a 21 - návrh na prenájom športovísk pre Strednú umeleckú školu a Súkromnú spojenú školu taktiež prešiel, rovnako ako aj odkúpenie pozemkov pre cyklochodník, zámenu pozemkov či zverenie technického zhodnotenia majetku mesta do správy CVČ.

17.18 - bod 18 - prenájom pozemkov pre ŠL TANAPu a výpožičku pozemkov poslanci taktiež schválili.

17.15 - body 15, 16 a 17 - jednohlasne prešiel aj odpredaj pozemkov či spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti. 

17.05 - body 11, 12, 13 a 14 - poslanci po menších diskusiách schválili aj zapojenie sa do projektov na propagáciu mesta, označenie a úpravu bežeckých a turistických tratí, revitalizáciu predpolia radnice či rekonštrukciu telocvične ZŠ Grundschule.

Pri revitalizácii predpolia radnice sa Jana Majorová Garstková pýtala, čo bude v projekte, ktorý má mať celkovú hodnotu približne 107-tisíc eur, keďže ide o malý pozemok pri radnici. Mesto to však ešte povedať nevie, vie, že chce vodný prvok, prvky drobnej architektúry a parkové úpravy.

16.40 - bod 10 - návrh na začatie spracovania monografie Osobnosti Kežmarku v 20. storočí poslanci tiež schválili.

16.35 - bod 9 - zhodnotenie čerpania rozpočtu mesta k 30. 6. 2017. Poslanci bod schválili. 

16.25 - poslanci diskutujú o jednotlivých položkách, poslanec Polák ďakuje za financovanie Kapelafestu, primátoro hovorí o neštandardnosti, nakoľko na festivale hral aj Polák. Ten podotýka, že s riaditeľkou MsKS to prediskutovali, zhováral sa o tom aj s pani Kantorkovou. Pokračuje, že na spoločnom stretnutí povedal, že pre mesto vystupuje bez nároku na honorár a člen jeho kapely prenajal bicie nástroje pre všetky kapely.

Podľa neho je vhodné, aby sa ľuďom, ktorí takto pománajú mestu a na festivale vystúpia, dal aspoň symbolický honorár. Hovorí o tom, koľko peňazí stál napríklad Olympic a tým pádom je škoda, ak by sa aspoň malé peniaze nedali aj kežmarským kapelám. Išlo o podporu vo výške 500 eur. Podľa primátora je to aj tak neštandardné. Poslanci zmeny rozpočtu schválili.

16.15 - poslanec Polák sa pýta, či následne bude možné uvažovať o otvorenie pešej zóny pre autá aspoň z jedného smeru. Hovorí aj o tom, že poslanci opäť nevedia, ako by mal projekt vyzerať. Eva Kelbelová hovorí, že mesto je ešte len v štádiu zámeru.

16.05 - bod 8 - návrh na zmenu rozpočtu mesta. Poslankyňa Majorová chce definovať predpolie radnice a či sa stihnú podať potrebné dokumenty. Víta synchronizáciu svetelných križovatiek, nakoľko sa jej na to pýtali občania. Poslanec Škára sa pýta, prečo sa v tomto roku dávajú peniaze až, prakticky, na ďalšie volebné obdobie. Polák sa pýta, aké fotografie mesta budú kupované za 1 300 eur.

Predpolie radnice je trávnatý priestor medzi ulicou a chodníkom okolo radnice, vedľa klietky. Mal by tam byť umiestnený vodný prvok. Mesto plánuje nakúpiť profesionálne fotografie od profesionála. Mesto chce podľa Zuzany Šlosárovej zachytiť pamiatky mesta v nočnom svetle. Išlo by o fotky Mareka Hajkovského. Cena je podľa nej vyššia, lebo "profesionálne fotky stoja oveľa viac". Fotograf si tam musí podľa nej doniesť techniku, nasvietiť si objekty, prispôsobiť sa počasiu.

16.00 - návrh na doplnenie kontrolnej činnosti hlavného kontrolóra mesta na druhý polrok 2017. Ide o kontrolu hospodárnosti pri výstavbe mestského kúpaliska. Primátor túto iniciatívu víta, aby sa situácia vyjasnila. Poslanec Polák hovorí, že iní poslanci navrhovali aj iné kontroly, neboli však podporené. Napriek tomu však bod podporia. Poslankyňa Havírová chce doplniť aj porovnanie prác spoločnosti Merate a VPS. Podľa nej išlo aj o duplicitu prác. Poslanec Matia chce byť prítomný pri kontrole. Poslanci tento bod schválili.

15.55 - podľa primátora si uvedený bod vyžaduje väčšiu diskusia a stiahol bod z rokovania. Poslanci následne v ďalšom bode schválili nových členov do Rady školy ZŠ s MŠ Nižná brána.

15.50 - pokračujeme v rokovaní, na programe je voľba člena Správnej rady nemocnice.

15.45 - prestávka trvá už 20 minút, na pokračovanie čakáme.

15.25 - primátor vyhlásil 15-minútovú prestávku.

15.15 - bod 5 - voľba člena Správnej rady nemocnice. Primátor za nového člena navrhol Vojtecha Wagnera, poslanec Matia navrhuje Veroniku Havírovú. Poslanci aj primátor diskutujú o návrhoch. Poslanec Matia sa chcel vyjadriť o práci predsedu Správnej rady, chcel dať opätovne návrh na odvolanie člena rady, k čomu sa možno MsZ vráti. Niektorí poslanci vyjadrili súhlas s tým, že v správnej rade by mala byť prednostka okresného úradu. Tá hovorí, že starostovia okresu sa na nemocnicu pýtajú a rada pomôže nemocnici. Nevie, prečo primátor oslovil iba jedného poslanca.

15.10 - poslanci vzali na vedomie transformačný plán nemocnice a komisiu poverili preskúmaním možného partnerstva nemocnice.

15.00 - primátor dodáva, že tu je potrebná diskusia, čo bude ďalej. Od komisie očakáva viac, aby povedali, čo ďalej. Chce vedieť, čo bude ďalším krokom nemocnice. Podľa neho je potrebné pozerať sa do budúcnosti. Poslanec Polák hovorí že do komisie bol nominovaný a je rád, že tam bol. Vyzýva poslancov, aby aj oni posielali otázky ohľadom budúcnosti či o budúcom prípadnom partnerovi.

Polák hovorí, že možno by bolo vhodné, aby si primátor "odpustil 5-minútový monológ" ku každej odpovedi. Ten mu odpovedal rovnakou kartou. 

14.50 - správa z komisie strategického smerovania nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku. Komisia zasadala trikrát, na zasadnutiach sa oboznámila so stavom nemocnice. Komisia sa zaoberala minulosťou, ale aj budúcnosťou nemocnice, skonštatovala, že potreby a ciele sú nastavené reálne na stav nemocnice. Odporúča MsZ vziať na vedomie správu o nemocnici. Matia žiada, aby komisia ešte nebola zrušená. Podľa jeho informácií by mal byť projekt na 4,1 mil. eur schválený. Viceprimátor dodáva, že nemocnica sa vyhrabala z blata, ale ešte nie je na pevnej zemi. Po schválení projektu sa na pevnú zem dostane. V budúcnosti to môže byť nemocnica verejná, ale aj súkromná.

14.40 - viceprimátor Perignáth hovorí o rokovacom poriadku, bol urobený pracne a poctivo a nie je dokonalý. Štatút je dôležitý a myslí si, že téme sa mohli dnes poslanci vyhnúť. Ak sa bude každý bod riešiť na zastupiteľstve, jeden deň je málo. Poslanec Matia vysvetľuje myšlienku návrhu, pripúšťa, že niektoré veci nie sú v dôvodovej správe. Tá hovorí o kompetencii informovanosti a rozhodovania. Je rád za diskusiu, niektoré návrhy považuje za dobré. Nakoniec dva materiály stiahol z rokovania. Diskusia bola ukončená, slovo si vzal primátor a "skonštatoval situáciu". Matia chcel reagovať, primátor ho napomenul, že diskusia bola ukončená. Na to sa Matia rozhonil, že poslanci už nemôžu nič. "Chodze domu," ukončil na margo diskusie.

14.30 - primátor hovorí o dezinformáciách, o zákone č 369 a paragrafe 11. Spomína kompetencie primátora a zastupiteľstva. "Trošku buďme súdni", povedal primátor. Poslanec Hencel chce, aby mu Matia vysvetlil, ako si predstavuje toto fungovanie. Poslanec Jankura s Hencelom súhlasí a hovorí, že chod mesta by sa mal podporovať. Zreľak pokračuje, že mu vadí ukončenie diskusie procedurálnym návrhom. Zreľak navrhuje stiahnutie materiálov a ich prepracovanie a aby sa k tomu vyjadrili aj komisie. Povedal, že on to teraz schváliť nemôže. Dodáva, že on sa neschováva a považuje to za urážku poslancov aj jeho osobne. Primátor dodal, že to myslel obrazne.

14.18 - pokračuje poslanec Polák, že tento dodatok môže fungovať, aby nedošlo k tomu, že poslanci schvália niečo, čo nevideli. Spomína kúpalisko, ktoré malo pôvodne stáť 150-tisíc. Pýta sa primátora, či si nechce, alebo nevie predstaviť, ako by to fungovalo. Poslankyňa Sabolová hovorí, že predložený návrh je diskutabilný a podľa nej ide o obmedzenie rozhodovacej právomoci. Podala procedurálny návrh na ukončenie diskusie, ktorý však neprešiel.  Poslanec Matia hovorí, že materiál predkladá štvrtýkrát a aby ho poslanci zvážili. Nevie, či je problém so sumou, ale za návrhom si stojí.

14.12 - poslanec Polák hovorí, že primátor hovorí veľmi pekne, "blížia sa voľby". Ide mu o to, že dva a pol roka chcú byť aj pri tvorbe investičných akcií. Stretnutia s občanmi sa tiež robia až po tom, ako je všetko dohodnuté. Poslanci chcú pracovať nielen na zastupiteľstve, ale aktívne k tomu pristupovať. Podľa neho nejde o obmedzenie právnomocí primátora. Aj v Poprade sú investície najmä v kompetencii poslancov. Polák tento návrh víta. Primátor chce nadviazať, že aktivite nikto nebráni. Ak nikto k nemu nepríde, o aktivite sa hovoriť nedá. Polákovi odporúča, že si možno zmýlil stoličku a treba zabojovať o stoličku primátora. Chce, aby poslanec porovnával aj pozitívne príklady.

14.05 - Poslankyňa Sabolová súhlasí s lepšou informovanosťou, dodáva, že u každého sú vždy dvere otvorené. "Pokiaľ je vôľa, vždycky sú na úrade dvere otvorené," hovorí.  Pokračuje poslankyňa Levická, chce hľadať riešenie "nie tu, ale možno niekde inde". Pokračuje poslanec Hencel, vidí rozpor v materiáloch a číta z nich. V dodatku sa okrem iného píše, že projektovú dokumentáciu nad určitú sumu musí najprv schváliť MsZ.

13.55 - primátor hovorí, že práve preto urobili mapy investícií a rekonštrukcií, aby občania vedeli, čo mesto čaká. Mesto všetko podľa neho prehodnocuje. Momentálne sú vybraté najhoršie úseky v meste. Dodáva, že niektoré návrhy zapracované boli a dodatok vníma ako silový krok. On ako štatutár nesie zodpovednosť a hovorí, že poslanci sa "skryjú"

13.53 - Poslanec Zreľak hovorí, že zosobňovanie návrhu nie je dobré, ide o lepšiu informovanosť poslancov. Kolega Škára dopĺňa, že vníma deficit informácií a spolupráce s poslancami. Hovorí aj o občanoch časti Pradiareň, ktorí taktiež majú svoje požiadavky. A nielen oni. Poslankyňa Havírová hovorí, že prečo to tak nemohlo byť už dávno. Vyzerá to podľa nej tak, že ide iba o jedného človeka. Chýba jej komunikácia, je zlá. Poslanci akcie nechcú narušovať, ale byť informovaní. Poslanec Jankura hovorí, že v roku 2015 a 2016 všetci pracovali na pláne rozvoja mesta, niektoré investície vidí.

13.35 - návrh na dodatok č. 2 k štatútu mesta - materiál je predkladaný už štvrtýkrát, ide o investičné akcie. Matia hovorí, že o mnohých akciách poslanci nevedeli a neboli ani oboznámení, že sa budú robiť. Toto by mal dodatok zmeniť, aby aj poslanci mohli rozhodovať o investičných akciách. Primátor vraví, že o tom nevie nič, keďže mu nebol doručený materiál a hovorí, že to nie je pravda, lebo každý má k dispozícii mapu rekonštrukcií či investícií. Matia oponuje, že áno, ale už je rozhodnuté. Mesto má podľa primátora čisté svedomie. Každý mohol podľa neho dávať pripomienky a návrhy. Nad investíciami sedeli tí, ktorí nad tým podľa primátora sedieť majú. Matia hovorí, že on ako poslanec by mal mať aspoň informáciu čo sa pripravuje. Zaujímavé je, že Matia primátorovi tyká. Primátor rovnako Matiovi tyká.

Matia hovorí, že on návrhy dával spolu s ďalšími poslancami. Pýta sa, či primátor potrebuje podpísanú žiadosť od prezidenta. Primátor oponuje, že poslanci k nemu chodia osobne, spomenul poslankyňu Sabolovú či viceprimátora. Matia dodáva, že v meste je všetko utajené a hovorí, že nejeden návrh nebol ani vypočutý. Primátor oponuje, že Matia za ním ešte nebol. 

13.35 - bod 4 - materiál bol stiahnutý.

13.30 - Poslanci schválili program rokovania, zvolili do návrhovej komisie Jána Hencela a Matúša Poláka, predsedkyňou volebnej komisie bude Jana Majorová Garstková, členmi Veronika Havírová a Vojtech Wagner. Na zasadnutie prišiel už aj poslanec Zreľak. Na úvod taktiež vzali na vedomie stav plnenia uznesení prijatých MsZ.

13.20 - všetky dodatočné body boli zaradené do programu rokovania, okrem návrhu na odvolanie člena Správnej rady nemocnice a vyradenie bodu č. 28. 

13.10 - pre množstvo bodov vyhlásil primátor 3-minútovú prestávku.

13.05 - Poslanec Matia chce doplniť body programu - dodatky k štatútu mesta, správu z komisie strategického smerovania nemocnice v Kežmarku a návrh na odvolanie člena Správnej rady nemocnice.

Poslanec Polák žiada, aby sa nerokovalo o bode 28, nakoľko neboli pred MsZ doručené kompletné materiály. Primátor žiada doplniť ďalší projekt - vyhliadkova veža Nowy Targ.

13.03 - Primátor žiada o tolerantnosť a nápomocnosť pri rekonštrukciách, po lete bude mesto ako nové a niektorí ho podľa neho ani nespoznajú. Spomína, že nemocnica podala projekt na 4,1 mil. eur.

13.00 - Do augusta budúceho roka budú spustené mnohé investičné zámery, mesto šetrilo a pripravovalo sa na ne. Spomína napríklad obnovy vodovodov (Mučeníkov, Krvavé pole, Baštová, Nová, Trhovište, Dr. Fischera), káblov, a následné rekonštrukcie ciest a chodníkov. Opravovať sa bude aj strecha na ZŠ s MŠ sv. Kríža, kúrenie v poliklinike, v kine, rekonštrukcia cesty na ulici Pod lesom, cyklotrasa prieťah mestom - ukončenie v roku 2018. Oprava komunikácií bude prebiehať od októbra do augusta 2018. Detské ihrisko má pribudnúť na Juhu, venčovisko na ulici M. Lányiho, parkoviská a pod.

12.55 - Primátor bol hosťom komisie regiónov v Estónsku, zúčastnil sa aj plenárneho zasadnutia. Na MsÚ sa uskutočnili rokovania o výstavbe poldrov vo vojenskom pásme Javorina, pracuje sa na nich. Koncom júla sa zúčastnil konferencie SmartCity vo Viedni. Kúpalisko navštívilo priemerne 279 ľudí, primátor hovorí o dobrej investícii mesta. Na ZŠ Nižná brána pribudla škôlka, priestory sú nové a zrekonštruované, detí je dosť a kapacita je naplnená. Ďalej spomína rôzne kultúrne aktivity v meste za posledné mesiace. Nezabúda na autobusové spojenie s Varšavou, Krakovom a Budapešťou, podpísanie zmluvy o zimnom štadióne, o termínoch bude informovať. Dnes podpísal zmluvu s dodávateľom stavby na prestavbu mosta na Severe.

12.45 - Primátor informuje poslancov o udalostiach v meste. Od 1. júla má mesto novú vedúcu školstva a od 1. 7. zanikla funkcia komunikačného manažéra. Od 1. 9. vznikla nová pozícia na oddelení školstva.

12.37 - Začíname! Prítomných je 13 poslancov, chýba Jendrejčák a Zreľak. 

12.35 - prítomných je väčšina poslancov, vedenie mesta aj vedúci oddelení.

12.25 - sála sa pomaly plní, ale, ako je už zvykom, zastupiteľstvo sa začne s meškaním.

12.00 - Vítame vás pri našom ďalšom priamom prenose z kežmarského mestského zastupiteľstva. Začíname o 12.30 hod.


Na poslancov bude tentoraz čakať 31 bodov. V rámci nich budú rokovať o financovaní ZUŠ, MŠ a školských zariadení, ktoré sú na území mesta, o ôsmej zmene tohtoročného rozpočtu mesta, o hodnotení čerpania rozpočtu ku 30. 6. či o zapojení sa do projektov.

Tie by mali byť zamerané na vybudovanie a označenie bežeckých tratí a turistických trás v Kežmarku a mobilnú aplikáciu, revitalizáciu predpolia radnice s výstavbou vodného prvku, na rekonštrukciu telocvične ZŠ Grundschule či na knihu, videospot a ďalšie formy propagácie mesta pri príležitosti 750. výročia udelenia mestských práv.

Okrem toho budú poslanci voliť nového člena Správnej rady kežmarskej nemocnice, nakoľko sa členstva v nej vzdal Ladislav Jendrejčák a nahradiť by ho mal Vojtech Wagner, svojho nového konateľa by mali spoznať aj Lesy mesta Kežmarok.

Na programe budú aj prenájmy a odkúpenia pozemkov či bytov.

Program zastupiteľstva nájdete TU a materiály k jednotlivým bodom TU.

Posledná úprava štvrtok, 14 september 2017 18:20
Loránt Paugsch

Email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.

  1. Populárne
  2. Najlepšie
  3. Komentované