Prihlásenie

Prihlasovacie meno *
Heslo *
Pamätať si ma
Vizualizácia zrekonštruovaného zimného štadióna. Vizualizácia zrekonštruovaného zimného štadióna. mesto Kežmarok

FOTOGALÉRIA: Bude takto vyzerať Kežmarok Aréna? Rozhodnú poslanci

Napísal  jún 21, 2017

Poslanci mestského zastupiteľstva zajtra rozhodnú o tom, ako, kedy a či vôbec sa začne rekonštrukcia a dostavba kežmarského zimného štadióna.

Zimný štadión v Kežmarku chátra už roky. Mesto ho plánuje zrekonštruovať a postupne prestavať na multifunkčnú nízkoenergetickú športovú halu. Na rekonštrukciu prispela aj vláda Slovenskej republiky počas svojho výjazdového zasadnutia v Kežmarku vo februári minulého roka. Prinášame vám základné údaje o štadióne, rekonštrukcii a aj vizualizáciu novej Kežmarok Arény. Fotogalériu nájdete na konci článku, alebo TU.

Celková predpokladaná hodnota: 2 959 779,91 EUR bez DPH

Lehota na predkladanie ponúk: 26.06.2017 10:00 hod

Kapacita tribún: 2 316 miest na sedenie

Prízemie: vstup, pokladne, sociálne zariadenia, šatne, zázemie pre športovcov, vírivka, technické priestory, rolba

Prvé poschodie: fitness, kaviareň, bufet, kancelárie klubu, priestor pre novinárov, korčuliarsky trenažér

Druhé poschodie: réžia, VIP priestory, serverovňa, technické miestnosti

Parkovacie miesta: 71 (z toho tri pre imobilných)

"Je to projekt na štyri až osem rokov. Ak niekto chce dať do poriadku. Ak sa nepodarí, tak môžem rovno povedať, že ak sa nám to nepodarí dokončiť, tak bude veľmi ťažké znova v Kežmarku takýto štadión postaviť, respektíve zrekonštruovať," povedal primátor Kežmarku Ján Ferenčák v kine na verejnom predstavení projektu.

"V prvej fáze je náklad 3,5 milióna eur. Máme milión (od vlády, pozn. red.) a mesto hospodári tak, že aj keď teraz nie sú finančné prostriedky v plnej výške, ale budeme vedieť možno dať dokopy taký balík, aby sme ho dokázali zrealizovať. Bolo by to bez zadlženia mesta, bez ohrozenia projektov, ktoré už sú spustené a aby sme to stihli v termíne," vysvetlil.

Buď - alebo

Ako pokračoval, "pre mesto je to obrovský balík peňazí. Dať takmer dve tretiny z vlastných zdrojov je takmer až nereálne. Buď to spravíme, alebo to nespravíme. Buď sa projekt podporí, alebo sa nepodporí. Bude sa teraz lámať chlieb. Nielen na zastupiteľstve, ale aj na verejnosti. Ak sa v procese niečo pokazí alebo zastaví, tak ideme do veľkého rizika, že sa to nestihne. Rizík je strašne veľa. Z môjho pohľadu je to najväčšia investícia mesta za posledných desať, dvadsať rokov. Nič nebráni tomu, postupne zrealizovať túto ideu."

"V prvej etape ideme zrekonštruovať zimný štadión s tým, že je to nízkoenergetický. Na začiatku trochu viac financií, ale vráti sa nám to v prevádzke. Robíme úplne novú ľadovú plochu," vysvetlil, no on sám priznal, že môžu nastať aj komplikácie: "Teším sa, ak bude dodávateľ, lebo celý proces nám stojí na jednom. Buď to niekto začne spochybňovať, napádať a dožadovať sa rôznych vecí, tým pádom odďaľuje celý proces. Alebo bude veľa dodávateľov a bude ťažké medzi nimi niekoho vybrať, lebo si budú robiť prieky a námietky a znovu sa bude proces odďaľovať."

Dodal, že rekonštrukciou, ktorá by podľa neho mala trvať šesť až osem mesiacov môže vzniknúť desať až dvanásť pracovných miest. Následne vysvetlil aj financie potrebné na dokončenie štadióna.

"Problém nastane v tom, že funkčná hala zimného štadióna bude až po dostavbe tej druhej časti prvej etapy, teda pri celej alokácii. Len pri investovaní 1,9 mil. to nebude mať zmysel. Našou úlohou je nájsť finančné prostriedky," uviedol.

"Ak má byť funkčný štadión, má byť aj druhá časť, a to je (spolu, pozn. red.) tých 3,5 mil. momentálne. Takto bola vyhlásená súťaž. Spoločnosť, ktorá to realizuje, garantuje všetky právne náležitosti v súlade so zákonom."

Môžu nastať aj problémy

Jeho slová potvrdila aj Eva Kelbelová, vedúca oddelenia územného plánu, životného prostredia a stavebného poriadku. "Prvá časť obsahuje stavebnú časť a sfunkčnenú technológiu, aby mohol byť objekt využiteľný ako zimný štadión. Následne je možné navrhnúť ďalšie etapy do konečnej podoby," povedala. "Za 1,9 milióna je viac menej stavebná časť, svietidlá, v druhej je technologické dovybavenie také, aby bol funkčný zimný štadión. Spolu približne 3,5 milióna s DPH," dodala.

"Príde dodávateľ, zrealizuje prvú časť, čo môže byť ľadová plocha či tribúny, a kým nebude dofinancovaný zvyšok, tak štadión neoplášti a nespustí. To je podmienka. Ak to nebude dofinancované, tak to nedokončíme," uzavrel primátor, pričom dodal, že v budúcnosti môže hroziť aj asanácia objektu.

"Za dva roky budete rozmýšľat, tí čo tu budú, že čo s konštrukciou. Ak bude staticky vyhovovať, tak možno dokončiť a z čoho a ak nie, tak asanovať. Stavba stojí a dlhodobo takto stáť nemôže. Aj tá asanácia bude stáť. Možno aj pol milióina euro, ja neviem, koľko to môže stáť," povedal.


Zdroj fotografií: mesto Kežmarok

Posledná úprava streda, 21 jún 2017 12:54
Loránt Paugsch

Email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.

  1. Populárne
  2. Najlepšie
  3. Komentované