Prihlásenie

Prihlasovacie meno *
Heslo *
Pamätať si ma
Ilustračné foto. Ilustračné foto. podtatranske-noviny.sk

SLEDUJEME NAŽIVO: Poslanci rokujú o vstupnom na EĽRO, zmene rozpočtu, cyklotrasách, moste na Severe a ďalších projektoch

Napísal  apr 27, 2017

Vo štvrtok 27. apríla o 15.00 sa začne ďalšie mestské zastupiteľstvo v tomto roku. Poslanci majú pred sebou 17 bodov programu.

19.25 - mestské zastupiteľstvo sa na dnes skončilo, primátor ďakuje za "kultivovanosť v rámci priebehu zastupiteľstva".Aj my vám ďakujeme za pozornosť, ďalšie riadne mestské zastupiteľstvo je na programe 22. júna.

19.22 - Primátorovi je ťažko reagovať, lebo mu to pripadá ako predvolebné sľuby. Podľa neho bude mesto rado, ak dokončí to, čo už je schválené. Poslanec má na to právo dožadovať sa, ale skôr je to podľa primátora "predvolebný míting".

Spomína voľby do VÚC aj tie komunálne o rok. Štart je podľa neho projekt na niekoľko rokov. Toľko investičných akcií ako Kežmarok nemá podľa neho asi žiadne mesto v okolí. Mesto Škárovi odpovie, ale na budúci rok sa musia ukončiť už rozpracované veci. Primátor spomína cyklochodník, cesty, komunikácie a ďalšie projekty.

19.20 - na interpelácie, ktoré neboli zodpovedané, bude poslaná odpoveď písomne, hovorí primátor. "Ale aby to neboli dvadsaťstranové...", dodal. Pokračuje ešte poslanec Škára, ktorý pripomína investičné akcie a vyzýva na riešenie troch - odkúpenie hotelu Štart a vyporiadanie pozemkov na zjazdovke, obnovu amfiteátra a obnovenie fontány pri radnici. Taktiež by bol za rekonštrukciu cesty na ulici Starý trh. Ako hovorí, tieto požiadavky pošle aj písomne.

19.15 - Nocľaháreň má 16 lôžok, vždy tam môže byť ktosi iný. Jej obsadenosť je vysoká.

19.10 - Eva Kelbelová informuje, že odpovede budú v krátkej dobe poslané. To isté dodáva aj primátor. Taktiež hovorí, že ak sa niečo na novom webe mesta nepáči, je potrebné písať tieto námety na zlepšenie. Netýka sa to len poslancov, ale aj občanov mesta. Je potrebné kontaktovať admina.

19.05 - poslankyňa Majorová hovorí, že na niektoré podnety upozorňuje aj dva tri roky a myslí si, že bezpečnosť občanov je dôležitá. Podľa primátora sa mesto k podobným veciam stavia veľmi promptne.

Poslankyňa Muncnerová sa pýta na čistenie mesta, keďže najmä večer je podľa občanov dosť v neporiadku. Poslanec Zreľak posielal list poštou s pripomienkami občanov. Od 21. marca mu neprišla žiadna odpoveď. Dúfa však, že odpoveď príde.

Okrem toho sa dočítal, že centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti vzniknú mimo okresných a krajských miest.

19.00 - Primátor odpovedá, že informovaný bol, mail bol podstúpený na príslušné oddelenia. Podľa neho niekto rieši problémy postupne, niekto dá na zastupiteľstvo dvadsať bodov. To nie je voči poslancom podľa primátora férové. Odpovede dostane mailom. Taktiež aj poslanej Jankura. Primátor taktiež hovorí, že ide asi aj o prítomnosť televíznych kamier.

18.58 - poslankyňa Majorová sa pýta, v akom stave je riešenie problémov, na ktoré upozorňovala už v marci - opravu schodov na ul. Obrancov mieru, osadenie zábradlia na schodisku Juh, vyasfaltovanie priestoru pod smetnými košmi, padanie kameňov pri bývalom kameňolome, ktoré zasahujú do cesty a môžu poškodiť autá.

Jeden z občanov dal podnet na to, či by nebolo možné vytvoriť zaraďovací pruh v smere od Hotelovej akadémie a rozšíriť cestu na križovatke v smere na Rakúsy. Taktiež sa pýta, kedy by dostala písomné stanovisko na tieto otázky, aby ich mohla tlmočiť občanom. Pýta sa taktiež na nocľaháreň, aká je jej obsadenosť.

18.55 - poslanec Jankura by chcel vyriešiť niekoľko problémov na Továrenskej ulici - parkovanie na zeleni, častejšie hliadkovanie mestskej polície a viac kontajnerov na separovaný zber.

Nielen on, ale aj poslankyne Sabolová a Levická poďakovali vedeniu mesta za doplnenie zábradlia, vyriešenie problémov či opravu hojdacieho mosta. Jankura taktiež žiada, či by bolo možné obmedziť dopravu na spomínanom cyklochodníku.

18.50 - Primátor ďalej informuje o aktivitách v poslednom období. V závere marca bol na udelení titulu Európske mesto reformácie, ktoré získalo ďalších deväť slovenských miest. Je to podľa neho "doživotný titul". Certifikát bude zarámovaný, mesto bude toto propagovať aj v budúcnosti. Taktiež bol verejnosti predstavený projekt Smart City.

V apríli sa zúčastnil prezentácie Mestských zásahov v Bratislave, v Kežmarku by to malo byť v júni, podujatie by malo byť aj pre verejnosť. Následne sa uskutočnilo stretnutie s občanmi v kine Iskra.

Primátor bol na zasadnutí v Bruseli, na konferencii v Krakove, v Maďarsku, kde išlo o vykurovanie mesta pomocou geotermálnej energie, v Hradci Králové, kde bola konferencia informatikov ku projektu Smart City.

Dnes bol na panelovej diskusii Európskej komisii o znižovaní rozdielov jednotlivých regiónov. Od posledného zastupiteľstva otvorilo mesto čitáreň na ZŠ Nižná brána, začal sa Kežmarský beh, organizovali sa Kežmarské lekárske dni.

18.42 - Druhý bod sa týka zmeny rozpočtu. Ide o 2 700 eur na projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu kúrenia v kine Iskra. Poslanci aj tento bod jednohlasne schválili.

18.40 - bod 15 - Rôzne. Prvým bodom je zapojenie sa do spolufinancovania osvetlenia prechodov pre chodcov v meste. Mal by ísť o prechod na Michalskej ulici v smere od železničnej stanice do centra mesta cez lávku pre peších. Poslanci tento bod schválili.

18.35 - bod 14 - poslanci taktiež schválili zriadenie vecných bremien.

18.32 - poslanci schválili všetky prenájmy, až na jeden opakovaný nájom bytu a to z dôvodu nedodržiavania nájomnej zmluvy.

18.25 - body 12 a 13 - poslanci schválili prenájom pozemkov a teraz idú schvaľovať opakovaný prenájom bytov na uliciach Gen. Štefánika a Košická. Čítanie uznesení zaberie nejaký čas.

18.17 - bod 11 - návrh na prenájom priestorov pre Nemocnicu Poprad a pre MsKS Kežmarok. Poslanci odhlasovali oba prenájmy.

18.15 - bod 10 - zverenie miestnych komunikácií do správy VPS Kežmarok. Aj tento bod prešiel bez diskusie.

18.10 - pokračujeme v rokovaní bodom 9 - odpredaj parcely pre spoločnosť TOREAL. Poslanci tento bod jednohlasne schválili.

18.03 - sála sa pomaly plní, čakáme na pokračovanie zastupiteľstva.

17.27 - primátor vyhlásil 30-minútovú prestávku.

17.23 - poslanci schválili aj toto spolufinancovanie.

17.20 - bod 8 - spolufinancovanie cyklocesty okolo centra mesta. Malo by ísť o čiastku o niečo vyššiu než 30-tisíc eur. Poslankyňa Majorová sa pýta, kadiaľ pôjde tento chodník a ďalšie informácie.

Chodník je okolo centra a skladá sa z troch vetiev. Ide od radnice smerom ku sporiteľni, ďalej chodník poza Billu a posledná vetva sa napojí na chodník smerom na Huncovce. Súčasťou chodníka by mali byť aj stojany na bicykle, nabíjacie stojany a podobne. Lavičky zatiaľ nie sú v projekte.

17.18 - primátor povedal, že ak by projekt nevyšiel, mesto by začalo konať okamžite. Poslanci tento bod opäť schválili.

17.15 - poslankyňa Majorová sa pýtala na dátumy, poslanec Zreľak sa pýta, čo potom, ak by projekt nebol schválený.

Čo sa týka termínov, vyhodnotenie úspešnosti projektu by malo byť do 15. júna. Primátor dodal, že verejné obstarávanie je ukončené, rekonštrukcia by mohla nastať bez veľkých oneskorení. Komunikuje so Slovenským vodohospodárskym podnikom, aby túto aktivitu prebrali, keďže mestá pravdepodobne nie sú oprávnenými žiadateľmi. AK by mesto peniaze ušetrilo, chcelo by opraviť cestu na Trhovišti.

Ak projekt úspešný nebude, mesto bude rekonštrukciu financovať z vlastných zdrojov.

17.10 - bod 7 - spolufinancovanie rekonštrukcie mosta na sídlisku Sever. Ako hovorí Monika Rontová z mestského úradu v Kežmarku, hlavnou aktivitou bude preventívne opatrenie pred povodňami vzhľadom na vodný tok. Spolufinancovanie by mal byť vo výške cca 18-tisíc eur.

17.07 - bod 6 - spolufinancovanie projektu Vybavenie odborných učební. Malo by ísť o vybavenie pre tri kežmarské základné školy. Poslanci tento bod schválili.

17.00 - "Tak si musia zaobstarať MasterCard," odpovedal primátor na to, čo s tými, ktorí túto kartu nemajú. Poslanci zmenu rozpočtu schválili.

16.55 - poslanec Polák sa pýta, či tých 15-tisíc bude len na začiatok alebo budú aj ďalšie investície. Ďalej sa pýta, čo s občanmi, ktorí nemajú MasterCard. Poslankyňa Havírová sa informuje o ďalších peniazoch na kúpalisko. V tom prípade je to iba zmena z kapitálových na bežné výdavky.

Primátor nepredpokladá ďalšie náklady. Mesto bude určovať výhody, kežmarská karta bude napojená na národnú kartu z čoho vyplývajú ďalšie výhody aj pre nekežmarčanov. Je to podľa neho dobrý, nadčasový a smart projekt. Spomína, že bude to zavedené aj v Poprade či v Banskej Bystrici.

16.50 - na rokovanie už prišiel aj primátor mesta Ján Ferenčák. Na záver vysvetlí, prečo meškal a dodá aj ďalšie informácie. O karte hovorí, že v najbližšom čase by sa mal stretnúť so zástupcami spoločnosti MasterCard. Prvá etapa bude zahŕňať mestské inštitúcie, neskôr súkromný sektor, následne školy či dopravu.

16.45 - zmena rozpočtu na tento rok - poslanec Polák hovorí, že projekt City karty nebol dostatočne predstavený, nemá všetky informácie, ako by to fungovalo. Žiada, aby o tejto položke nehlasovali. Suma 15-tisíc eur je podľa neho vysoká v tejto situácii.

Perignáth hovorí, že karty zabezpečia lacnejšie vstupy do mestských inštituúcií, myslí predovšetkým kúpalisko. Avšak bude to iba pre obyvateľov s trvalým pobytom v meste Kežmarok. Podľa poslanca Jankuru sa do projektu budú môcť zapojiť aj podnikatelia. Na kartu sa budú zbierať body a za ne sa budú dať získať ďalšie výhody. City karta bude začlenená do platobných kariet MasterCard.

16.43 - poslanci sa dohodli na tom, že výška 120 sa zvýši na 140 centimetrov, zľavu (ako mladiství do 18 rokov) budú mať aj držitelia ISIC karty. Poslanci tento návrh schválili.

16.40 - pokračujeme!

16.25 - prestávka mala pôvodne trvať päť, aktuálne čakáme na poslancov už dvadsať minút.

16.05 - nasleduje krátka prestávka.

16.02 - poslanec Zreľak upozorňuje Wagnera, že on by sa tak ľahko o tom nevyjadroval, keďže niekto ten preukaz musel vydať. Poslanec Škára reaguje, že o všetkom sa dá polemizovať, ale aj z názvu vyplýva, že ide o "remeslo" v prvom rade. Programy sú len bonusom. Myslí si, že jednorázový vstup by nemal chýbať.

16.00 - aj keby niekto prišiel iba na jeden deň, podľa Wagnera tá cena (10 eur) nie je veľa. Nemyslí si, že by všetky veci museli prechádzať cez komisie. Poslancovi Jendrejčákovi chýbaju občania ZŤP. Podľa Perignátha bude zvýhodnené vstupné iba pre ZŤP-S. Podľa Wagnera sa ZŤP zneužívalo a na bránu prišli ľudia s preukazom, "ktorým nič nebolo".

15.55 - poslancovi Matiovi chýbajú stanoviská finančnej či kultúrnej komisie. Na finančnej komisii sa to podľa Perignátha prebralo, ale iba informačne. Poslanec Wagner hovorí, že marketing mesta je dobrý, od ľudí vie, že podľa nich je osem eur málo vzhľadom na to, čo všetko sa pre EĽRO musí urobiť.

Spomína počet remeselníkov, účinkujúcich a podobne. Podľa neho je napríklad vzhľadom na program cena prijateľná. Desať eur je podľa neho kvôli jednoduchosti. Je to jedna bankovka, či dve. Porovnáva EĽRO s aquacity v Poprade, podľa neho nikto nerieši, koľko času zo vstupenky návštevník využije či nie.

15.50 - podľa Perignátha sa zlepšuje program, zavádzajú sa nové veci, kapacita je na hrane. Podľa neho to nebude tragédia, ak si tisíc ľudí nekúpi trojdňový lístok, lebo jednodňový nebude. Dodáva, že v tom istom dátume je festival v Detve a aj Pohoda v Trenčíne.

15.47 - poslancovi Polákovi je ľúto, že čísla neodzneli na komisii, resp. že sa o nich nedozvedeli skôr. Je rád, že festival je v pluse a vytvorila sa rezerva. Napriek tomu nechápe, prečo by malo ísť vstupné hore. Hovorí aj o tom, že neexistencia jednodňového lístka môže ľudí odradiť. Dodáva, že za dva roky sa vstupné zvýšilo dvojnásobne. Chýba mu dostatočné odkomunikovanie návrhu a vyzýva poslancov zváženie schválenie tohto návrhu. Polák bude buď proti, alebo sa zdrží.

15.42 - poslankyňa Sabolová navrhuje, aby sa doplnila formulka "na neobmedzený počet vstupov do areálu pre jednu osobu na festival EĽRO". Ako dodáva, aby ľudia vedeli, že môžu chodiť "hore-dolu".  Je to podľa nej "polopatistické".

15.40 - podľa Perignátha je to stále aktuálne. Je to však komplikované na evidenciu, vyúčtovanie a podobne. Keďže organizátorom mesto, každá domácnosť opäť dostane jeden lístok zdarma. Je to podľa neho najjednoduchšie riešenie.

15.37 - poslanec Zreľak by chcel uvedené čísla dostať aj fyzicky, nielen počas MsZ. Z diskusie vyplýva, že pre deti predpredaj nebude možný, požaduje, aby bolo konkretizované, že vstupné platí na všetky tri dni. Poslankyňa Majorová-Garstková dodáva, že aj jej ľudia vraveli, že si neboli istí, ako je vstupné riešené, či na jeden alebo na tri dni. Zreľak sa pýta, či sa uvažovalo nad rodinnými či študentskými zľavami.

15.35 - Perignáth ďalej informuje, že v budúcnosti bude potrebné investovať do nových stánkov, nového pódia, opravy brán a podobne. Dodáva, že nový cenník už neobsahuje lístok na jeden deň, ale iba na tri dni.

15.30 - návrh VZN o vstupnom na EĽRO - Poslanec Škára sa informuje o finančných výsledkoch festivalu z minulých rokov. Poslanci túto informáciu ešte nedostali. Perignáth odpovedá, že niektoré informácie už sú. Podľa prednostu MsÚ Karola Gurku má EĽRO rozpočet, ktorý je napĺňaný z rôznych strán. Mestu sa darí kumulovať istú rezervu, ak by niektorý ročník nebol úspešný. Niektoré údaje už má. Mesto vybralo 49 122 eur vrátane sponzorských darov, parkovného, tomboly. Vstupné vynieslo 143 291,87 eur. Spolu 200 073,87 eur. Výdavky v minulom roku boli z hľadiska vecného 119 842 eur, z toho kultúrne programy 84 091 eur. Osobné náklady na 208 ľudí, ktorí spolupracovali boli 67 167,93 eur. Výsledok festivalu bol pozitívny vo výške cez 13-tisíc eur. Rezerva je vo výške približne 25-tisíc eur.

15.21 - Poslanci následne vzali na vedomie stav plnenia uznesení za ostatné obdobie. Kontrolór mesta ešte predtým dodal, že niektoré uznesenia by sa mohli definitívne splniť do ďalšieho zastupiteľstva (22.6.).

15.20 - Perignáth navrhuje dve zmeny programu - do bodu Rôzne dodáva návrh na podporu zlepšenia dopravno-bezpečnostnej situácie (osvietenie prechodov pre chodcov) a druhým bodom bude návrh na zmenu rozpočtu, ktorý bude súvisieť s problematickým kúrením v kine. Malo by ísť o sumu 2 700 eur na vypracovanie projektovej dokumentácie na kúrenie. Oba body boli schválené.

15.15 - V návrhovej komisii budú dnes poslankyne Sabolová a Havírová, vo volebnej komisii poslanci Matia, Holova a Škára. Zároveň poslanci uznesením schválili zmenu začiatku dnešného zastupiteľstva.

15.10 - začíname! Úvodné slovo si vzal viceprimátor, z poslancov chýba Ján Hencel. On aj primátor by však mali prísť. Perignáth informuje, že komunikačná manažérka mesta dnes v skúšobnej prevádzke vyskúša on-line prenos cez Facebook. Okrem toho gratuluje poslancovi Polákovi, ktorému sa dnes narodil syn Patrik. Ku gratulácii sa pripájame aj my z Kežmarského reportéra.

15.07 - pomaly pravdepodobne začneme, primátor mesta Ján Ferenčák tu ešte nie je, zastupiteľstvo bude pravdepodobne viesť viceprimátor Miroslav Perignáth.

15.00 - poslanci sú už v sále, s určitosťou však budeme meškať. Prišli taktiež niekoľkí hostia, sála sa plní.

14.55 - sála sa pomaly plní, uvidíme, či začneme presne, alebo opäť s oneskorením.

14.40 - vítame vás pri ďalšom kežmarskom mestskom zastupiteľstve. Podľa plánu by sme mali začať o približne 20 minút, v rokovacej sále však ešte nikto nie je.

Mestskí poslanci sa po viac než mesiaci stretnú opäť v Mestskom kultúrnom stredisku na treťom riadnom zastupiteľstve, celkovo pôjde o ich šieste rokovanie v tomto roku. Tentoraz sa budú venovať návrhu na zmenu vstupného na festival EĽRO, o ktorom sme vás už informovali na našich stránkach.

Na programe bude taktiež zmena rozpočtu, ktorá sa bude týkať financií napr. na rekoštrukciu požiarnej zbrojnice, parku pri nemocnici, na žiadosti na spolufinancovanie projektov, rekonštrukciu parkovísk, chodníkov či detského ihriska na ulici Záhradná. Financie by mali byť rozdelené aj pre viaceré školy v meste - MŠ Kuzmányho, Cintorínska a Možiarska, ZŠ Dr. D. Fischera, ZŠ s MŠ sv. Kríža, ZŠ Hradné námestie a ZUŠ A. Cígera.

Mesto sa taktiež chce uchádzať o projektové peniaze, ktoré by chcelo použiť na prestavbu mosta na Severe, výstavbu cyklistických chodníkov a vybavenie odborných učební.

Program zastupiteľstva nájdete TU, materiály k jednotlivým bodom TU.

Posledná úprava štvrtok, 27 apríl 2017 17:16
Loránt Paugsch

Email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

1 Komentár

  • Nora Barathová
    Komentár Nora Barathová piatok, 28 apríl 2017 12:31

    Čo to je to za nezmysel s legitimáciou ZŤP alebo ZŤPS? Veď na nej je fotka postihnutého, nemôže sa prenášať inými.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.

  1. Populárne
  2. Najlepšie
  3. Komentované