Prihlásenie

Prihlasovacie meno *
Heslo *
Pamätať si ma
Japonsko v podaní jednej z tried gymnázia. Japonsko v podaní jednej z tried gymnázia. autor

Deň otvorených dverí na kežmarskom Gymnáziu P. O. Hviezdoslava

Napísal  feb 13, 2017

V piatok 10. februára 2017 usporiadalo kežmarské gymnázium už po ôsmykrát tzv. Projektový deň, spojený s Dňom otvorených dverí (DOD). Pri tejto príležitosti si mohli najmä deviataci z Kežmarku a blízkeho okolia obzrieť priestory školy, dozvedieť sa čosi viac z jej zákulisia a oboznámiť sa s ich (možno) budúcim pôsobiskom.

Medzi návštevníkmi sa v hojnom počte objavili absolventi, spomínajúc na doby strávené v stredoškolských laviciach. Tento rok nám gymnazisti predstavili Mimoeurópske kultúry.

Z histórie podujatia

S myšlienkou Projektového dňa prišla Mgr. Andrea Petrášková, ktorá na škole vyučuje slovenský jazyk, literatúru a dejepis. Prvý ročník sa konal v roku 2008/09. Cieľom nie je iba prezentácia škola, ale i zapojenie študentov do netradičnej formy vzdelávania. Učebnice idú bokom a duševnú prácu vystrieda manuálna. Študenti vlastnoručne vyrábajú rekvizity, zhromažďujú informácie, pracujú v tíme, odkrývajú (často skrytý) talent a snažia sa zaujať.

Návštevníkom musia svoju námahu prezentovať, čím sa učia vystupovať pred verejnosťou. Získané skúsenosti im umožnia lepšie zvládnuť napr. maturitu, či neskorší prechod na univerzitu.

Iniciátorka Petrášková sa na tento deň s odstupom času pozerá takto: „Stále si myslím, že tento nápad je veľmi dobrý. Žiaci sa môžu vzdelávať inou formou a naučené informácie podávajú ďalej hlavne svojim rovesníkom, ale i verejnosti. Čo sa týka úrovne, každý ročník je niečím výnimočný - témou, spracovaním; a žiaci vždy dokážu prekvapiť. Každá trieda sa snaží danej úlohy zhostiť čo najlepšie a ponúkne to, čo je jej vlastné - či už ide o témy geografické, historické alebo kultúrne.“

Čo všetko treba na dosiahnutie úspechu? „Podstatná nie je ani tak osobnosť pedagóga, ale to, ako žiakom človek danú tému priblíži. Dôležitú úlohu zohráva samotný kolektív, ako sa dokáže zhostiť danej témy, či dokáže pracovať tímovo, či bojujú všetci za spoločný projekt. Ak je tam jeden vodca, ktorý to všetko zorganizuje, tak to ide veľmi dobre...,“ dopĺňa členka pedagogického zboru.

Odborná porota

Projektový deň nie je len reklamou školy, ide aj o súboj tried. Prvé tri miesta sú spojené s finančnou odmenou. Objektivitu súťaže zabezpečovala porota v zložení Jozef Vlček (predseda, pedagóg školy), Jaroslav Šleboda, Ivan Lučanský, Boris Švirloch a Daniel Dluhý.

Posledne menovaný sa sem nevrátil ako študent, ale ako ten, ktorý hodnotí výkony svojich nasledovníkov: „Vždy, keď som doma, prídem sa pozrieť do školy, ako sa majú ľudia, čo je nové. Ako porotca som tu prvýkrát a spomenul som si na premiérový Projektový deň. Vtedy som maturoval, naša trieda IV.B vyhrala, čím sa stala prvým víťazom tejto akcie. Prezentovali sme štáty Európskej únie. Najviac sa mi na tom všetkom páčia interaktívne ukážky, tie sú najzaujímavejšie. Návštevník sa nedozvie iba nejaké skutočnosti, ale môže ich zažiť.“

Výhody DOD vidí v získavaní skúseností: „Takéto projekty sú v škole veľmi dôležité a mohlo by ich byť viac. Študenti môžu nadobúdať poznatky praktickou prácou. Určite ich neskôr využijú v škole i mimo nej. Nielen geografické či historické, ale aj tie komunikačné a prezentačné zručnosti. Sú to veci užitočné vo viacerých smeroch, nie len v jednom.“

Dojmy prvákov

Premiéru v pozícií prezentujúcich zažili prváci. Ešte minulý rok boli v úlohe diváka, tentoraz stáli na opačnej strane barikády. Mohli teda porovnávať. „Príjemnejšie bolo, keď sme sa boli na DOD pozerať. Príprava bola pre nás veľký stres. Po vyučovaní sme v škole ostávali dlhšie, aj do štvrtej, aby sme všetko pripravili a dokončili,“ prezradila Denisa Vnenčáková z I.B.

Jej spolužiačka Terézia Zoričáková mala trošku iný názor: „Prípravu tohto dňa som si užívala, všetko to rozdelenie úloh. Iné je len tak sa prísť pozrieť a iné to prezentovať... Obohacujúce je stretnúť ľudí, ktorí tu o rok možno budú študovať a predať im informácie. Pre nich je to zvláštny pocit. Zavítajú do neznámych priestorov, medzi cudzích ľudí a zažijú obrovský príval informácií.“

Avšak, obe, s ohľadom na minuloročné skúsenosti, vyzdvihli úroveň Projektového dňa. Prínos vidia najmä v tom, že „...máme tu ľudí a porotu, ktorí nás počúvajú. Preto si musíme nacvičiť, ako a čo budeme rozprávať; aby sme dobre artikulovali a bolo nás dobre rozumieť.“

Aktuálny ročník a výsledky

Gymnaziálne triedy si vyžrebovali tieto témy: I.A – Severná Amerika; I.B – Čína; II.A – Asýria a Babylon; II.B – Afrika; II.C – Latinská Amerika; III.A Austrália a Oceánia; III.B – Japonsko; IV.A – Kórejský polostrov a IV.B – India. Študenti predstavili históriu, geografiu, významné osobnosti, hudbu, gastronómiu, kultúru i umenie daných území.

V triedach vyrástli monumenty ako pyramída, indiánske tipi, či japonský chrám. Návštevníci ďalej spoznali obradné austrálske a indické tance, pocítili orientálne vône, ochutnali rôzne mimoeurópske špeciality, zoznámili sa so živými hadmi a netradičným písmom, alebo si zahrali pingpong. Všetky vizuálne predmety doplnil zaujímavý výklad z oblasti politiky, vedy i hudby. Všetko sa nedá opísať slovami, človek tú jedinečnú a neopakovateľnú atmosféru musí proste zažiť.

Po vyše 4-hodinovom maratóne nadišla chvíľa vybrať spomedzi deviatich tried tú najlepšiu. Víťazom tohtoročného Projektového dňa sa stala IV.B; druhé miesto obsadila II.C, tretie II.B.

Hlasovať môžete ešte aj vy

Súboj študentov sa tento rok premiérovo presúva aj na facebookovú stránku kežmarského gymnázia, kde môžete hlasovať za najlepšiu a najkreatívnejšiu triedu. Zvíťazí tá, ktorej skupinová fotka získa najviac lajkov. Hlasovať môžete od 13. do 24. februára.

Posledná úprava utorok, 14 február 2017 08:32
Vladimír Julián Ševc

Autor je absolventom Katolíckej univerzity v Ružomberku - Filozofickej fakulty v obore všeobecná história.

Od roku 2014 pracuje ako historik v Múzeu v Kežmarku. Venuje sa regionálnym dejinám, predovšetkým obdobiu rokov 1918 - 1945. Podieľal sa na písaní monografie Život v Kežmarku v 13. až 20. storočí (2014).

Okrem Kežmarského reportéra píše aj pre motoristický časopis F1revue.

Email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.

  1. Populárne
  2. Najlepšie
  3. Komentované