Prihlásenie

Prihlasovacie meno *
Heslo *
Pamätať si ma
Interiér zimného štadióna v súčasnosti. Interiér zimného štadióna v súčasnosti. Loránt Paugsch

Mesto chce otvoriť zimný štadión aj kúpalisko už na budúci rok

Napísal  aug 23, 2016

Dostavba zimného štadióna sa odkladá. Primátor pôvodne sľúbil jeho otvorenie na jar 2017, tentoraz by mali byť práce ukončené do konca budúceho roka.

Do roka a do dňa – to je podmienka na využitie príspevku. V praxi to znamená, že do konca roka 2017 musí radnica 1 miliónový príspevok vlády na rekonštrukciu zimného štadióna použiť. Peniaze na rekonštrukciu štadióna malo mesto na svojom účte už niekoľko dní po februárovom výjazdovom zasadnutí vlády. Kežmarok plánuje zainvestovať ďalších 980-tisíc eur z vlastného rozpočtu. Je to však predpoklad na základe odhadu z roku 2014, keďže výslednú sumu určí nový projekt.

Momentálne sme v procese výberu projektanta štúdie ako má štadión vyzerať a následne prebehne výber obstarávateľa,“ pričom primátor verí v hladký priebeh. „Občania už chcú vidieť začiatok stavebných prác, ale musí to prejsť legislatívnym procesom. Predpokladám, že na jar by sme mohli mať obstarávateľa a zhruba na jeseň by sme štadión už otvorili,“ povedal počas besedy Ferenčák a prízvukoval, že tieto termíny sú v prípade bezproblémového scenára.

Štadión mal byť skôr

Bezproblémový priebeh spomínal primátor už vo februári, kedy sa v meste konalo výjazdové zasadnutie vlády. Na tlačovej konferencii následne primátor uviedol, že "ak nás verejné obstarávanie nezdrží, prípadne nám to nepredĺži, tak do roka a do dňa by sme mohli tento štadión otvoriť". Poslanci nakoniec na februárovom mestskom zastupiteľstve schválili 80-tisíc eur na projektovú dokumentáciu a v marci 900-tisíc eur z rezervného fondu na dostavbu štadióna.

"Povedal som, že pre nás, aj pre vás, je priorita zimný štadión. Milión eur na účet prišiel. Povedali sme, že minulý rok budeme šetriť tak, že keď peniaze prídu, doplníme ich aby sa proces nezastavoval. V procese sa musíme posunúť ďalej, lebo každý, aj vy chcete, aby do roka a do dňa štadión stál," uviedol na marcovom mestskom zastupiteľstve Ferenčák.

Verejné obstarávanie bolo stornované

Verejné obstarávanie na "Vypracovanie projektovej dokumentácie pre povolenie zmeny stavby počas výstavby a realizáciu stavby: Rekonštrukcia a prístavba zimného štadióna v Kežmarku - Dostavba a prestavba pre účely nízkoenergetickej viacúčelovej haly" mala podľa objednávky z 19. mája tohto roku realizovať spoločnosť Ultima Ratio, s. r. o. z Liptovského Mikuláša. Objednávka bola nakoniec k 1. augustu stornovaná.

Mesto plánuje ukončiť práce na štadióne najneskôr do konca roka 2017. „Peniažky vrátiť nechceme,“ skonštatoval primátor, „na budúci rok sa už chceme korčuľovať.“  Mesto na spustení rekonštrukcie intenzívne robí. „Štadión bude, pracujeme na tom,“ dodal.

Kúpalisko možno pred letom

Občanov zaujíma aj ďalšia z investičných tém, a tou je letné kúpalisko. Kedy sa bude v Kežmarku kúpať a ako bude areál vlastne vyzerať? Primátor uviedol, že „kúpalisko sme chceli otvoriť už v tomto roku s tým, že zámerom bolo zrekonštruovať pôvodné. Na základe štúdie sme predpokladali sumu 150 a následne 300-tisíc eur,“ priblížil Ferenčák. Rekonštrukčné práce sa však ešte nezačali. Prvý dôvod zdržania prác je to, že do platnosti vstúpil nový zákon o verejnom obstarávaní a ten predĺžil proces o niekoľko mesiacov.

Druhým dôvodom je, že mesto spolu s poslancami prehodnotili pôvodný zámer a chcú kúpalisko urobiť komplexne. „Projekt je na stole a z projektu sme vyčlenili to, čo si vieme svojpomocne urobiť. 574-tisíc eur je suma, ktorú potrebujeme zainvestovať,“ priblížil primátor Ferenčák a uviedol, že v súčasnosti sú prísnejšie technické a hygienické normy na spustenie kúpaliska, čo si vyžaduje viac času aj peňazí. Radnica momentálne vyberá dodávateľa stavby.

Kúpalisko pre rodiny, deti a seniorov

V areáli budú k dispozícií 2 bazény, šatňa, technické vybavenie, spevnené plochy, trávnaté plochy, bufet a pod. „Kúpalisko chceme nízkorozpočtové, pre rodiny s deťmi, pre seniorov. My na ňom pracujeme, financie sú na to vyčlenené a ak sa podarí, tak tento rok by sme začali s rekonštrukciou. Bol by som veľmi rád, kebyže kúpalisko otvoríme pred letom,“ uzavrel Ferenčák.


Informácie pochádzajú aj z tlačovej správy mesta Kežmarok. 

Posledná úprava streda, 24 august 2016 06:52
Loránt Paugsch

Email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.

  1. Populárne
  2. Najlepšie
  3. Komentované