Prihlásenie

Prihlasovacie meno *
Heslo *
Pamätať si ma
Mestské zastupiteľstvo v Kežmarku. Mestské zastupiteľstvo v Kežmarku. Reprofoto - YouTube

SLEDOVALI SME NAŽIVO: Novým kontrolórom je Ondrej Teraj, vstupné na EĽRO sa zvýši, budúci rok pribudne nový cyklochodník

Napísal  máj 31, 2016

Vítame vás pri priamom textovom prenose z mestského zastupiteľstva v Kežmarku, na ktorom poslanci zvolia nového kontrolóra mesta Kežmarok.

O post kontrolóra sa uchádzalo osem kandidátov, väčšinu nakoniec získal Ondrej Teraj z Popradu-Matejoviec. Poslanci okrem toho schválili nové VZN o vstupnom na festival EĽRO a zapojenie mesta do II. etapy projektu Historicko-kultúrno-prírodná cesta okolo Tatier. V budúcom roku tak pribudne v meste približne päť kilometrov nových cyklotrás.

16.57 - Mestské zastupiteľstvo sa skončilo. Ďakujeme vám za pozornosť.

16.52 - Poslanci jednohlasne schválili účasť mesta v II. etape projektu Historicko-kultúrno-prírodná cesta okolo Tatier.

16.46 - "Ak podporujeme tisícami štadión, kúpalisko a podobne, prečo nemôžeme takto podporiť aj kultúru?" zisťoval Polák. Podľa primátora nemôže miešať kapitálové a nekapitálové (bežné) výdavky.

16.45 - Podľa poslanca Poláka peniaze máme, ale na druhej strane mesto musí zvyšovať vstupné, lebo by to malo existenčný dopad na budúcnosť EĽRa. Ján Ferenčák mu oponuje, zdroje budú aj externé. Dokonca polovicu z investície do cyklotrasy by mohol uhradiť Prešovský samosprávny kraj.

16.41 - Podľa poslanca Zreľaka je investícia dosť veľká, otázkou podľa neho je, aký to bude mať vplyv na rozpočet mesta. Primátor Ján Ferenčák potvrdil, že zdroje budú, mesto hospodári dobre a túto investíciu zvládne. Zdroje mesto použije, ale neskôr budú refinancované. Podľa neho ostanú peniaze aj v rezervnom fonde.

16.40 - Jana Majorová Garstková: "Som rada, že sa nezabúda na Euroregión Tatry. Cesta okolo Tatier bola určená ako strategický projekt Euroregiónu. Budem rada, ak bude návrh podporený, keďže je výnimočný a ojedinelý"

16.37 - Napojenie na Poprad bude v III. etape. Postupuje sa podľa poľského práva. Ak by sme to teraz nespravili, ohrozíme všetkých partnerov. Mesto pracuje už rok, pomaly sa blíži k záveru.

16.32 - Mesto Kežmarok sa chce zapojiť do II. etapy výstavby cyklochodníkov, ktoré sú vlajkovým projektom Euroregiónu Tatry. Projekt by mal byť úspešný, jednotlivé samosprávy sa doň zapoja. V meste Kežmarok približne 5,2 kilometra. Celý projekt zastrešuje Európske združenie územnej spolupráce. V meste by malo ísť o prieťah mesta z cyklotrasy od Vrbova, ďalej okolo toku Ľubica, okolo futbalového štadióna, ku radnici, ku hradu až na sídlisko Juh, opäť popri potoku Ľubica. Do konca októbra by mal byť schválený projekt, v budúcom roku by sa malo stavať a na jeseň by sa mala cyklotrasa otvoriť.

16.30 - Za návrh nového vstupného hlasovalo deväť poslancov, vstupné sa bude zvyšovať. Nové vstupné nájdete aj TU. Primátor dodal, že sa môže začať s tlačou lístkov a informovaním verejnosti.

16.22 - Hlasovanie o pozmeňujúcich návrhoch. Cena za detský lístok v predpredaji 3 eurá - návrh neprešiel. Vstupné zdarma do 140 centimetrov - návrh neprešiel. Jednodňový vstup 5 eur, do 140 centimetrov 0 eur, v predpredaji 3 eurá, trojdňový lístok v predpredaji 8 eur, trojdňový lístok pri vstupe 10 eur - návrh neprešiel.

16.20 - Poslanec Wagner by chcel ukončiť diskusiu, dáva procedurálny návrh. Podľa neho sa dá diskutovať ešte dve hodiny, každý má tie svoje predstavy. Poslanci o ňom hlasovali, za ukončenie diskusie bolo deväť poslancov. Diskusia sa končí.

16.15 - Primátor Ján Ferenčák: "Celú zodpovednosť nesie organizačný výbor festivalu. Nie je to ziskový projekt. Je to o akcii veľkého významu. Ak si chcem do niečoho vrtnúť, tak budem do všetkého. Ale niekto, kto to navrhol, nad tým strávil čas a nesie za to zodpovednosť. Niekoľko mesiacov sme o tom diskutovali. Nie je dobré ak sa nedôveruje niečomu, pri čom nie som. Partia ľudí to robí niekoľko mesiacov. Je tam aj poslanec Wagner, pani poslankyňa Havírová a pán viceprimátor. Je ľahko zmeniť veci, ale kto ponesie dôsledky?"

16.13 - Podľa poslankyne Levickej cena nie je vysoká, privítala by väčšiu komunikáciu s organizačným výborom. Ľudia sú podľa nej citliví na peniaze, neraz ich minú aj na niečo, čo nepotrebujú. Je to možno zle načasované, ale na jeseň by privítala hodnotiacu správu z festivalu.

16.10 - Poslanec Matúš Polák: "Bolo povedané, že na festivale sa pracuje od konca minulého festivalu. Prečo ide tento materiál až teraz? Toto VZN niekto pripravil a dal ho do komisie kultúry. Malo by byť aj v iných komisiách. Na druhej strane, VZN o psoch sme mohli tvoriť. Nikde som nevidel možnosť čerpať zdroje na infraštruktúru z fondov a ďalších prostriedkov. Aké sú náklady na opravu niektorých vecí? Aký finančný prínos bude z navýšeného vstupného? Budú sa dať kúpiť trojdňové lístky aj na mieste pred vchodom?" Podľa poslanca ani lístok zdarma nezníži celkové náklady rodiny na vstupné.

16.05 - "Výška je kompromisom, každý, aj tu, má svoje predstavy. Ak by som chcel byť populistický, tak nedám žiadne vstupné. Ale musíme byť zodpovední. Teraz je to 120 centimetrov, cca do 6 rokov. Plus lístok pre každú rodinu. Lístky na koncerty stoja oveľa viac," povedal primátor. Zreľakovým cieľom je predovšetkým podporiť mladé rodiny, považoval to za potrebné, aby to navrhol. Aj vzhľadom na región.

16.00 - "Pravidlá pre poskytnutie voľného lístka určí mesto. Je to v súlade so zákonom," odpovedala právnička mesta Adela Bednárová. Podľa primátora Jána Ferenčáka je toto jediné riešenie, aby sme nikoho nediskriminovali. Správa o festivale je v záverečnej správe Mestského kultúrneho strediska, je to prístupné pod Mestským kultúrnym strediskom. V záverečnom účte za minulý rok to bude.

15.57 - Poslanec Andrej Zreľak: "Sme mesiac pred akciou, v decembri by to bolo možno priateľnejšie. Povedal som už o tom viac, aj mimo kamier. Musím sa však poďakovať ľuďom, ktorí festival robia. Pýtam sa právničky, či ten lístok by nemal byť vo VZN. Či to nie je v rozpore so zákonom. Chcel by som, aby boli podporené aj mladé rodiny. S VZN nie priamo súhlasím. Chcel by som, aby sa výška zmenila na 140 centimetrov. Prieskum Úradu verejného zdravotníctva hovorí, že priemerná výška deväťročných detí je cca 138 centimetrov. Preto by som tú výšku chcel vo VZN zmeniť. Rád by som videl aj minuloročné hodnotenie festivalu."

15.54 - Podľa Karola Gurku, prednostu MsÚ, v minulosti tieto typy lístkov neboli. Každá takáto zmena komplikuje vstup pri bráne. Snahou je zjednodušovanie. Dá sa to, do budúcnosti sa to dá vyriešiť. Momentálne je 11 druhov náramkov.

15.52 - Ján Ferenčák: "Stále sa učíme, tvoríme festival. Podľa výšky je to najľahšie odsledované, či dané dieťa, návštevník musí alebo nemusí platiť. Najmä v areáli. Hľadáme kompromisy. Je to rozhodnutie ľudí, ktorí sa tým zaoberali viac mesiacov. Zamerali sme sa na trojdňové lístky, na Kežmarčanov, aj firmy kupujú lístky pre zamestnancov. V minulom roku sme nemuseli dať z mesta ani euro. Pri predpredaji aj pre deti môže prísť k výpadku príjmov.

15.50 - Miroslava Müncnerová sa pýtala, ako sa tvoril cenník pre deti, prečo tam nie je rodinný vstup či vstup pre deti v predpredaji. Taktiež prečo sa voľný vstup odvíja od výšky (120 centimetrov). 

15.45 - Ján Ferenčák: "Celú obnovu stánkov nám robia naše školy, my im dávame drevo. Remeselníkom platíme ubytovanie a stravu. Na druhej strane, musia predvádzať remeslo 80 percent z času na festivale. Toto je naša výhoda, toto si musíme zachovať. Musíme do festivalu dať viac kreativity. Budeme mať vláčik, konské povozy, historický tábor. Musíme si dať otázku, čo ďalej s EĽROm. Chceme ho ďalej vylepšovať."

15.40 - Náramky budú musieť mať všetci, okrem stanovenej výšky do 120 centimetrov. Mesto vyšlo v ústrety seniorom a Kežmarčanom. Musíme spraviť aj rezervný fond, aby sme mohli do festivalu investovať. 

15.38 - Podľa poslanca Vojtecha Wagnera Kultúrna komisia súhlasí s novým návrhom vstupného. Poslanec Matia taktiež súhlasí so zvyšovaním, keďže do festivalu a zariadenia treba investovať. Informoval sa aj v kežmarskom mestskom kultúrnom stredisku.

15.35 - Každá domácnosť získa zdarma jeden trojdňový lístok na festival, ktorý si bude môcť vyzdvihnúť na mestskom úrade v Kežmarku.

15.32 - Prednosta mestského úradu v Kežmarku Karol Gurka: "V rokoch 2014 a 2015 bol rozpočet kultúrnej komisie viac než 80-tisíc eur. Je potrebné nakúpiť potrebné veci, požičiavame si pódium, ktoré stojí pri hrade. Väčšinu stánkov máme z roku 1991. Aj na to potrebujeme peniaze. Minulý rok bol dobrý, s tým ale nemôžeme rátať, je to závislé od počasia."

15.30 - Slovo má riaditeľka Mestského kultúrneho strediska, Barbora Kaprálová. Novinkou bude historický tábor v okolí hradu. V minulosti bolo vstupné 3 eurá, ale iba na jeden vstup. Od minulého roka je tento vstup na jeden konkrétny deň, prípadne na tri dni. Nemôžeme si dovoliť druhotriedny program, musíme reflektovať na diváka.

15.20 - Poslanci idú schvaľovať návrh VZN o zmene cien vstupného na festival EĽRO. Primátor mesta chce EĽRO nielen udržať, ale aj zveľaďovať. Ľudia si podľa neho kupovali najmä jednodňový lístok, ktorý využili počas soboty. Rovnaká cena za jednodňový a trojdňový by mala tento prílev návštevníkov rozložiť na všetky tri dni. Náklad festivalu je 180- až 200-tisíc eur. Hlavný príjem je zo vstupného a z prenájmu priestorov. Minulý rok skončilo EĽRO v pluse, festival si na seba zarobil. Problémom je zastaralá infraštruktúra - pódium, stánky, hradby. Pri tvorbe cien sa preferovali trojdňové lístky, cena jednodňového lístka by nemala odrádzať. Prioritou je predať čo najviac lístkov v predpredaji, vtedy nehrá počasie žiadnu úlohu. Cena trojdňového lístka ostáva nezmenená - 8 eur. Nemôžeme zaspať, do festivalu musíme investovať. Stúpa aj náročnosť diváka. Ceny lístkov by mali generovať vyšší príjem.

15.10 - Novým kontrolórom mesta Kežmarok sa stal Ondrej Teraj.

15.05 - Výsledky voľby prvého kolaVladimír Matfiak - 0, Ivana Kaprálová - 0, Ján Ščurka - 0, Ľudovít Budzák - 2, Radoslava Havlíková - 0, Martin Hoffman - 0, Jaroslav Maitner - 3, Ondrej Teraj - 9. 

15.03 - Voľbu bude riadiť predseda volebnej komisie, poslanec Jozef Matia. Každý poslanec môže dať hlas iba jednému kandidátovi.

15.00 - Pokračujeme voľbou hlavného kontrolóra mesta Kežmarok. Prestávku využili poslanci aj na ďalšie spoznanie sa s kandidátmi.

14.55 - Mestské zastupiteľstvo sa o chvíľu začne, prestávka sa trochu predĺžila.

14.35 - Poslanci sa pomaly schádzajú, kandidáti čakajú na voľbu hlavného kontrolóra. 

14.10 - Primátor mesta vyhlásil 30-minútovú prestávku.

14.05 - Nasleduje posledný kandidát, Ondrej Teraj. Kontrolór je podľa neho nenahraditeľný, je prvkom kontroly. Vzhľadom na prax a skúsenosti má všetky predpoklady na to, aby túto funkciu vykonával. Pôsobil na Ministerstve vnútra ako vyšetrovať ekonomickej kriminality na niekoľkých pozíciách. Absolvoval niekoľko odborných seminárov a aktivít, aj Právnickú fakultu v Košiciach. Chce sledovať zmeny zákonov či právnych predpisov. Chce byť nápomocný poslancom, odovzdá im všetky skúsenosti a znalosti. Kontrolór musí byť aj ľudský, nepatrí medzi konfliktné osoby.

14.00 - Jaroslav Maitner. Ako povedal, pre odľahčenie, vyrastal v rovnakej bytovke ako súčasný primátor mesta. Hlavný kontrolór podáva obraz o skutočnom obraze mesta, pomáha zastupovať občanov k ich spokojnosti. Ku kandidatúre pristúpil s plnou vážnosťou. Má 16-ročnú prax vo verejnej správe. Pracoval vo finančnej komisii mesta Kežmarok. Verí, že má dostatočný prehľad v problematike. Chcel by priniesť modernosť a dynamiku, v duchu motta mesta Kežmarok. Detailne pozná informačný systém mesta, rozpočet organizácií. Kontroly by vedel robiť na dennej báze bez zaťažovania ostatných zamestnancov mesta. Kontrolovať by chcel tam, kde by to bolo ozaj potrebné. Niektoré agendy budú už iba digitálne, na prácu v elektronickom prostredí by sa tešil. Vstup kontrolóra bude podľa neho náročný, okrem iného bude vypracovávať aj správu k záverečnému účtu mesta. Nikdy by nechcel podnikať, ani vykonávať inú činnosť, ku ktorej by potreboval súhlas. Chcel by byť kontrolórom na 100 percent.

13.58 - Martin Hoffman. Práve ukončuje Právnickú fakultu v Košiciach, II. stupeň. Je hlavným kontrolórom vo Výbornej a vo Vlkovciach. Práca ho baví a nie je jednotvárna. Je to odborne náročná práca, lebo kontrolór musí byť o krok vpred. Nechce byť nepriateľom. Musí sa predchádzať vznikom podvodov a nezrovnalostí.

13.54 - Radoslava Havlíková. Pracuje na Úrade práce v Kežmarku. Vyštudovala na Ekonomickej univerzite v Bratislave a na Univerzite A. Dubčeka v Trenčíne. Pôsobila ako kontrolórka v bankovej sfére. Práca kontrolóra ju zaujíma, lebo je zodpovedná, spoľahlivá a flexibilná. Jej vízia je dodržiavanie legislatívy, prevencia pred pochybeniami. Verí, že so znalosťami, praxou a schopnosťami by bola dobrou kontrolórkou.

13.48 - Ľudovít Budzák. Začínal v cestovnom ruchu, ďalej v štátnej správe, bol prednostom úradu vo Vysokých Tatrách. Spolu má prax 22 rokov odbornej praxe. Bol aj poslancom mestského zastupiteľstva vo Vysokých Tatrách. Je garantom vzdelávania kontrolórov na univerzite v Bratislave. Presadzuje zodpovednosť a odbornosť. Vie, že na sebe musí naďalej pracovať. Je prezidentom Združenia hlavných kontrolórov Slovenska. Kontrolór musí zabezpečiť mestu spätnú väzbu. Chce kontrolovať príjmy a výdavky mesta, posudzovať narábanie s majetkom mesta, kontrolovať hospodárenie. Pre obyvateľov by chcel byť neoficiálnym ombudsmanom. Chcel by zlepšiť komunikáciu s poslancami a vykonávať aj ďalšie úlohy, ktoré by mu boli dané.  

13.43 - Ján Ščurka. Absolvoval Univerzitu Komenského. Spolupracoval aj so súčasným prezidentom Andrejom Kiskom. Je členom Slovenskej komory audítorov, v ktorej sa musí neustále vzdelávať. Úlohou kontrolóra je podľa neho aj sledovať finančné údaje spoločností, v ktorej má svoj vklad aj mesto. Ak by bol zvolený, chcel by pracovať ako aktívny člen mestského úradu, vypracovať opatrenia, ktoré by zlepšili jeho fungovanie. Chcel by zvýšiť súčinnosť s mestským zastupiteľstvom.

13.37 - Ivana Kaprálová absolvovala pomaturitné štúdium v odbore Verejná správa. Pracovala na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, v súčasnosti pracuje ako samostatná účtovníčka v Zariadení pre seniorov v Kežmarku a ako hlavná kontrolórka obce Podhorany. Práve tam získala potrebné skúsenosti, ktoré by chcela teraz zúžitkovať v Kežmarku. Momentálne študuje na vysokej škole, v odbore Sociálna práca. 

13.30 - ako prvý sa predstaví Vladimír Matfiak. V súčasnosti býva v Strážkach, detstvo prežil v Kežmarku. Absolvoval Univerzitu Mateja Bela, pracuje na Úrade práce, soc. vecí a rodiny. Bol poslancom MsZ v Spišskej Belej, bol aj rok zástupcom primátora v Spišskej Belej a bol aj členok finančnej komisie pri MsZ. Je aj kontrolórom obce Toporec. Vie, že funkcia je veľmi dôležitá a nedá sa brať na ľahkú váhu, keďže aj práca kontrolóra je kontrolovaná. Ideálne je, ak nedostatky nezistí ani kontrolór, ani NKÚ či ďalšie úrady. Chce sa zameriavať na správne čerpanie rozpočtu a vyvarovať sa chybám. Malé nezrovnalosti sa dajú napraviť, úmyselné však už nie.

13.27 - nasleduje bod Voľba hlavného kontrolóra. Viceprimátor mesta Miroslav Perignáth informuje o priebehu otvárania obálok záujemcov o post kontrolóra mesta: "Termín doručenia prihlášok na pozíciu hlavného kontrolóra v Kežmarku bol stanovený do 16.05.2016 do 15.00 hod. Do uvedeného termínu bolo doručených osem obálok, ktoré boli usporiadané podľa časového záznamu v evidovanej doručenej pošte, a to nasledovne: 1. Ing. Vladimír Matfiak, Spišská Belá, 2. Ivana Kaprálová, Kežmarok, 3. RNDr. Ján Ščurka, Kežmarok, 4. Ing. Ľudovít Budzák, Nový Smokovec, 5. Ing. Radoslava Havlíková, Svit, 6. Bc. Martin Hoffman, Ľubica, 7. Mgr. Jaroslav Maitner, Kežmarok, 8. JUDr. Mgr. Ondrej Teraj, Poprad – Matejovce. Všetci uchádzači, ktorí podali prihlášky na voľbu hlavného kontrolóra mesta Kežmarok splnili požadované náležitosti podľa uznesenia Mestského zastupiteľstva v Kežmarku č. 113/2016 zo dňa 20.4.2016." 

13.25 - Poslanci jednohlasne schválili program dnešného zastupiteľstva. 

13.22 - Do návrhovej komisie sú zvolení poslanci Zreľak a Holova. Do volebnej komisie boli zvolení poslanci Matia, Polák a poslanykňa Majorová-Garstková.

13.18 - Mestské zastupiteľstvo otvoril primátor mesta Ján Ferenčák. Ten oboznámil poslancov s udalosťami, ktoré sa udiali v meste od posledného zastupiteľstva. Spomenul zasadnutie výboru regiónov, otváranie cyklotrás, otvorenie letnej turistickej sezóny. V zahraničí bol primátor napríklad aj v Bruseli na zasadnutí enviromentálnej komisie.

13.15 - Už o chvíľu sa začne mimoriadne mestské zastupiteľstvo. Dnešný program si môžete pozrieť TU.

13.05 - Zastupiteľstvo sa ešte nezačalo, čakáme na príchod niekoľkých ľudí.

12.50 - Poslanci sa pomaly schádzajú v Mestskom kultúrnom stredisku, sála sa plní.

12.45 - Vítame vás pri priamom prenose z voľby nového hlavného kontrolóra mesta.

 

 

Posledná úprava štvrtok, 02 jún 2016 11:06
Loránt Paugsch

Email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.

  1. Populárne
  2. Najlepšie
  3. Komentované