Prihlásenie

Prihlasovacie meno *
Heslo *
Pamätať si ma
Európske ľudové remeslo 2015. Európske ľudové remeslo 2015. Loránt Paugsch

Vstupné na EĽRO sa asi zmení, mesto Kežmarok zverejnilo návrh VZN

Napísal  máj 17, 2016

Mestskí poslanci budú na jednom z nasledujúcich zastupiteľstiev hlasovať o zvýšení vstupného na festival Európske ľudové remeslo.

Mesto Kežmarok zverejnilo na svojej webstránke na úradnej tabuli návrh všeobecne záväzného nariadenia, ktorým by sa malo zvýšiť vstupné na festival Európske ľudové remeslo. 

Výška vstupného by sa mala zvýšiť o 60, resp. 66%. Lístky v predpredaji by mali stáť 5 eur a lístky pre dospelých pri vstupe 8 eur. Deti a mládež od 120 cm výšky do 18 rokov by mali zaplatiť 5 eur za jednodenný vstup a vstup zdarma je navrhovaný pre dospelých nad 62 rokov, ŤZP-S a osoby do 120 cm výšky. Cena vstupného na 3 dni by mala ostať nezmenená, permanentka by mala stáť 8 eur.

O tejto zmene diskutovala aj Komisia kultúry a spoločenského života, ktorá na svojom zasadnutí zo 7. apríla dohodla na tom, že "vzhľadom k množstvu, pestrosti a ponuke programu počas celého dňa komisia odporúča zvýšiť cenu vstupného v deň podujatia na bráne a zároveń ponechať súčasnú cenu pre občanov mesta Kežmarok v predpredaji." Nakoniec však bude zvýšená aj cena v predpredaji.

Opravy stánkov či pódia

Podľa Vojtecha Wagnera, poslanca mestského zastupiteľstva a zároveň predsedu Komisie kultúry a spoločenského života, má stanovisko komisie vždy len odporúčací charakter a v tomto prípade má väčšie slovo Organizačný výbor EĽRA. "Môj osobný názor je, že je potrebné vstupné na EĽRO zvýšiť, suma za celodenný program vrátane večerného programu, kde vystúpi množstvo hudobníkov a skupín - 3 Eurá je smiešna. Aj cena 5 Eur v predpredaji pre v podstate Kežmarčanov a 8 Eur na bráne nie je vysoká vzhľadom čo sa za to ponúka. Len na porovnanie, za 2 hodiny v kine za možno niekedy aj nie veľmi kvalitný film ľudia zaplatia 5 Eur a nikto sa na nič nesťažuje," myslí si Wagner.

Dodal, že peniaze je potrebné investovať do opravy stánkov, pódia a ďalších vecí. V neposlednom rade by bolo možné zaplatiť aj drahších umelcov. "Treba si uvedomiť, že väčšina remeselníkov neplatí za predajné miesto práve naopak, mesto mu platí ubytovanie resp. stravu," povedal poslanec a predseda komisie.

Na druhej strane, zmení sa systém pre ľudí, ktorí budú mať vstup zadarmo. "V minulom roku mali dôchodcovia nad 70 rokov zadarmo vstup, teraz to znižujeme na 62 rokov, čím veľké množstvo ľudí získa znova vstup zadarmo," uviedol Wagner.

Ohľadom návrhu VZN sme oslovili aj mesto. Vo štvrtok, 12.mája, sme oslovili komunikačnú manažérku mesta Zuzanu Šlosárovú s otázkami, prečo sa mesto rozhodlo zvýšiť ceny jednodňových lístkov o 60, resp. 66% (z 5 na 8 eur a z 3 na 5 eur); či mesto neplánovalo ponechať pôvodnú cenu 3 eurá aspoň v predpredaji a či bude pre Kežmarčanov pripravené zvýhodnené vstupné. Na uvedené otázky sme však ani po opätovnej výzve nedostali adekvátne odpovede.

"Výbor EĽRO predkladá návrh na úpravu vstupného, o ktorom rozhodne mestské zastupiteľstvo na svojom najbližšom zasadnutí. Program tohto ročníka je veľmi pestrý a bohatý. Pripravujeme nové atrakcie, ktoré doplnia kultúrny program," uviedla Šlosárová s neskorším prísľubom, že sa mesto vyjadrí k cenám vstupného až po odsúhlasení VZN na mestskom zastupiteľstve 31. mája.

"Podľa mňa, ak si každý rozumne uvažujúci človek, ktorý má vzťah ku kultúre, spočíta, čo všetko EĽRO prináša, nemôže mať problém s akceptovaním zvýšenej ceny vstupného. Ja osobne návrh tohto VZN plne podporujem," uzavrel Wagner

V minulom roku stál jednodenný lístok na festival pre dospelého v predpredaji 3 eurá, pri vstupe do areálu 5 eur a trojdenný lístok stál 8 eur. Deti a mládež od 9 do 18 rokov platili 3 eurá, deti do 9 rokov a dôchodcovia nad 70 rokov mali vstup zdarma.

Posledná úprava utorok, 17 máj 2016 10:53
Loránt Paugsch

Email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

5 komentárov

 • návštevník
  Komentár návštevník piatok, 15 júl 2016 18:51

  ... nadviažem na predošlé komentáre... zdražiť áno, ale max. 1 euro, 8 € je privysoká suma pre 4-5 člennú rodinu a ísť na EĽRO jednotlivo nemá zmysel... celá rodina sme boli v sobotu a nevideli sme dôvod ísť v podstate na to isté aj v nedeľu... takže za takúto sumu budúci rok v žiadnom prípade...

 • tina
  Komentár tina piatok, 15 júl 2016 11:30

  prajem pekný deň,

  cena 8 € je veľmi vysoká, argument, že je to na 3 dni je o ničom... čo tam budem robiť 3 dni ? Boli sme celá rodina a 40 € na vstupnom pre rodinu je des... Pozvali sme známych z východu, čo bolo ďalších 40 €.... preto nikdy viac... !!!!

 • Jana Guldenová
  Komentár Jana Guldenová utorok, 17 máj 2016 19:47

  Nemyslím si, žeby sa to malo zvyšovať, a ak áno, tak len o 1 euro, na 6 eur. Ak to má zaplatiť celá rodina, je to dosť a ešte ak chcete vidieť hrad, platíte opäť atď. Do kostolov zvlášť, ak ste tam a chcete si pozrieť. Deti neprichadzajú do Aquacity, aby vstupne záležalo od výšky dieťaťa. :-) To asi navrhnem zaviesť v školstve potom, pri školskej zrelosti. :-) Možno je pestrý program, ale chodila som roky, nič novšie nie je, je to zaujímavé pre nových hostí. Mňa osobne nebavilo tam byť celý deň, ale odísť a poprípade vrátiť sa. Pre Kežmarčanov skôr na stretnutia sa, prípadne večerný program a ohňostroj. Súhlasím s názorom, že dôchodcovia by mohli zaplatiť symbolické 1 euro, aj držitelia ZŤP preukazov.

 • Občan
  Komentár Občan utorok, 17 máj 2016 18:57

  Pán poslanec Wágner, vy nezaplatíte ani euro do kasy na EĽRO a podobne celá Vaša rodina, ktorá už tradične bude predávať tombolové lístky a vyžierať salaš u Franka za sponzorske, takže Vám je to jedno, či sa cena zvýši, alebo nie!!!

 • Vladimír Julián Ševc
  Komentár Vladimír Julián Ševc utorok, 17 máj 2016 16:23

  Nemám nič proti zdražovaniu, 5€ na celý deň je fakt nízka suma, keďže človek má pestrý program na celý deň. Ale ohraničovať niekoho centimetrami, to je hlúposť najhrubšieho zrna. Dôchodcovia by však mohli zaplatiť aspoň symbolické euro. Toľko môj skromný názor...

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.

 1. Populárne
 2. Najlepšie
 3. Komentované