Prihlásenie

Prihlasovacie meno *
Heslo *
Pamätať si ma
Milan Valenčík s Jakubkom a rodinou. Milan Valenčík s Jakubkom a rodinou. archív MV

Príbeh malého veľkého bojovníka Jakubka, ktorému je venovaná sobotná charitatívna exhibícia

Napísal  aug 24, 2017

Sobotná letná hokejbalovo-hokejová charitatívna exhibícia v Poprade bude venovaná malému veľkému bojovníkovi Jakubkovi Valenčíkovi, synčekovi Milana Valenčíka, bývalého skvelého hokejbalistu, ktorý bol pri zrode kežmarského hokejbalu ešte za čias Kežmarskej hokejbalovej ligy, keď sa začala hrávať v „klietke” na sídlisku Juh. 

Milan za MŠK Kežmarok odohral i niekoľko úspešných turnajov. So žlto-modrým tímom bol víťazom Mamut Cupu, najväčšieho európskeho hokejbalového turnaja, bol pri úspešnej baráži, v ktorej si Kežmarok vybojoval miesto v extralige. Milan Valenčík v nej odohral dve sezóny. Aj touto cestou mu patrí vďaka za jeho prínos v rozvoji kežmarského hokejbalu.

Prečítajte si teda neľahký príbeh malého Jakubka, ktorému bude venovaný výťažok zo sobotnej charitatívnej exhibície a ktorému môžete finančne pomôcť aj zaslaním akejkoľvek sumy na číslo účtu: SK66 1100 0000 0029 3503 0845 (SWIFT: TATR SK BX). Ďakujeme!

„Príďte nabudúce a dajte si čokoládu, aby sa upokojil,“ tak zneli slová pána primára. No nabudúce, o tri dni, už bolo pre Jakubka neskoro... Urýchlený prevoz na operačku a Jakubko prišiel na svet cisárskym rezom o 18 dní skôr. Narodil sa s tachykardiou srdiečka, 220 úderov za minútu, čo je raz toľko, ako by malo detské srdiečko biť. 

Počas prevozu do Detského kardiocentra (DKC) v Bratislave bol oživovaný. V DKC nasledovalo množstvo vyšetrení, ktoré zistili, že Kubko má vrodenú chybu pravej bránice. Rýchlo sa udýchaval, nedokázal súčasne papať a dýchať, preto mal od narodenia zavedenú v nošteku sondu, cez ktorú papal. Ako trojmesačný podstúpil operáciu bránice, ktorá mu mala pomôcť, no výsledok bol úplne iný. 

Tu sa začalo všetko kaziť. Dostal zápal pľúc, bol uvedený do umelého spánku na dva mesiace, pridala sa sepsa – otrava krvi, pri veľkých množstvách liekov si to odniesla aj zväčšená pečeň. Jakubka nedokázali odpojiť od pľúcnej ventilácie, preto mu bola do krku zavedená tracheostomická kanyla, cez ktorú dýcha.

Od toho času rodičia už Kubka nepočuli plakať, smiať sa, vydávať zvuky. Ako obraz bez zvuku. Kedže mamka bola celý čas v nemocnici s Jakubkom, tatko sa staral o druhého synčeka a každý týždeň chodili do Bratislavy za mamkou a bračekom, aby Milankovi nebolo tak veľmi smutno, že má tak ďaleko mamku od seba. Tatko prišiel o prácu a peniažky sa rýchlo míňali.

2. decembra 2016 prišiel konečne vytúžený deň a Jakubko s mamkou šli konečne po ôsmich mesiacoch domov. Jakubko si vyžadoval 24-hodinovú starostlivosť, skončil na kyslíku, ktorý nedokázal fungovať bez elektrickej energie, takže mamka s Kubkom boli nonstop doma a tatko mal na starosti všetko ostatné – škôlka, vybavovanie po lekároch, nákupy... Ale aj tak sa tešili, že sú doma. No nie dlho. 18. januára 2017 sa všetko skomplikovalo a Jakubko bol prevezený do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. 

Opäť bol uvedený do umelého spánku, znova dostal zápal pľúc, rodičia si museli od lekárov vypočuť, že Kubko je vo veľmi kritickom stave. Čo čert nechcel, ešte zistili, že v hlavičke ma trojkomorový hydrocephalus (tekutina v hlavičke) a bol mu zavedený PEG do bruška, cez ktorý papá dodnes. Takže hadička z nošteka zmizla, no ostala v brušku. Ale Kubko je veľký bojovník a opäť zabojoval o svoj krehký život. A hoci je na domácej pľúcnej ventilácii, ale je s so svojou rodinou a žije. 

10. marca 2017 konečne šla mamka s Jakubkom opäť spolu domov. S Kubkom treba denodenne cvičiť, aby sa mu svalíky neskracovali, a hlavne, aby sa mu spevnili a konečne sa aspoň posadil. Mamka s tatkom veria, že raz bude aj chodiť. Preto si vyžaduje aj špeciálne rehabilitácie, ktoré nie sú lacné. 

Ako štvorročného ho čaká katerizácia srdiečka. Smutné je to, že z jednej diagnózy ich zrazu je veľa: supravertikularná tachykardia srdiečka, vrodená chyba bánice,chornická respiračná insuficiencia, globálna svalová hypotónia, trombóza žíl, gastroefózagová refluxná choroba. 

Táto situácia Valenčíkovcom vzala úsmev z tváre, možnosť žiť ako šťastná rodina, ale hlavne Jakubkovi vzala možnosť žiť ako úplné zdravé dieťa bez hadičiek a káblikov, bez bolesti a liekov. Ale napriek všetkému, čo sa stalo, nie je pre Jakubkových rodičov nič krajšie, ako keď sa na nich ich synček usmeje. Vtedy vedia, že je dobre.

Posledná úprava štvrtok, 24 august 2017 13:45
Boris Švirloch

Email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.

  1. Populárne
  2. Najlepšie
  3. Komentované