Prihlásenie

Prihlasovacie meno *
Heslo *
Pamätať si ma
Vierka Hriňáková (vpravo). Vierka Hriňáková (vpravo). archív VH

Aj vy môžete pomôcť a podporiť Vierku z Tvarožnej

Napísal  okt 05, 2017

Dobrý deň, volám sa Vierka Hriňáková, mám 22 rokov. Keď som mala rok, lekári oznámili mojej mame hroznú diagnózu. Mám totiž G12.0 – infantilnú spinálnu svalovú atrofiu I. typu (Werdingovo-Hoffmanovo ochorenie). Tiež jej povedali, že nikdy nebudem chodiť. Odvtedy sa  mojou neodmysliteľnou súčasťou stal invalidný vozík. 

Pravidelne dochádzam na procedúry do Kežmarku, ktorý je z Tvarožnej, kde bývame, vzdialený 10 km. Bohužiaľ, aj to tam niekedy dostanem len jednu alebo dve procedúry, a to mi, samozrejme, veľmi nepomôže. Časom a pribúdajúci vekom sa mi postupne kriví chrbtica a oslabujú svaly. Našťastie, rukami a prstami stále ešte môžem chýbať, aj keď ich mám už tiež veľmi slabé. O svojej vážnej chorobe sa snažím nerozmýšľať, beriem ju ako fakt, ktorý nezmením a „nešpekulujem“ nad tým, prečo sa to stalo práve mne a čo bude neskôr. Som vďačná za každý deň života a užívam si ho, ako sa len dá.

Do osemnástich rokov mi kúpeľné liečenia preplácala zdravotná poisťovňa. Ale po dosiahnutí osemnástich rokov už zdravotná poisťovňa odmietla preplácanie kúpeľnej liečby a teraz si už musím hradiť všetko sama. Kúpeľná liečba mi veľmi pomáha, cítim sa po nej veľmi dobre nielen priamo počas pobytu v kúpeľoch, ale aj po návrate domov. Teraz, keď už však nechodím do kúpeľov, cítim sa opäť veľmi slabá. Moji rodičia nemajú dostatok financií na takéto liečenie, ani na nič podobné.

Moja mamka je na opatrovateľskom príspevku a má zápalovú reumu, takže ma už veľmi nevládze zdvíhať. Prenášať ma pomáha jej sestra, ale tá pracuje, takže to nie vždy ide. Môj otec je na invalidnom dôchodku a má kardiostimulátor na srdiečku, tiež má vážne zdravotné problémy a musí často navštevovať lekárov. Mám ešte sestry, ktoré študujú a na ich štúdium treba tiež dosť peňazí. Sestra Anička má 12 rokov a ďalšia sestra študuje na vysokej škole v Prešove.

V súčasnosti je moja choroba nevyliečiteľná, neexistujú na ňu lieky a ani terapie na jej vyliečenie. V ADELI Medical Centre v Piešťanoch som bola na liečení už niekoľkokrát, veľmi mi pomáhajú tamojšie procedúry, na ktoré mi prispievajú ľudia aj prostredníctvom môjho osobného ADELI účtu, za čo veľmi pekne ďakujem. Chodím však aj do Kúpeľov Číž, tie si však musím platiť úplne sama . 

Preto zbieram aj vrchnáky z PET fliaš od minerálok, stolových vôd, mlieka, kávy či džúsov. Tie mi môžete zbierať aj vy a odniesť ich do Detského raja Rio na Tvarožnianskej ulici v Kežmarku (vedľa Kauflandu), kde ich pre mňa zhromažďujú a kde si takisto môžete kúpiť aj voňavé mydielka a ďalšie pekné drobnosti, ktoré spolu so svojimi sestrami vyrábam. Za každý kúpený výrobok i odovzdaný vrchnák vopred z celého srdca ďakujem.

Pripájam aj môj osobný ADELI účet, na ktorý mi môžete prispieť akoukoľvek finančnou čiastkou. Aj za túto pomoc veľmi pekne ďakujem. Všetky potrebné informácie aj priamy odkaz na poslanie príspevku nájdete na internetovej stránke http://nadaciaadeli.sk/vierka-hrinakova/.

Pomôcť mi môžete aj venovaním dvoch percent z vašich daní v budúcom roku. Ak máte o to záujem, kontaktujte ma aj napríklad prostredníctvom Facebooku: www.facebook.com/vierka.hrinakova

S pozdravom

Vierka Hriňáková

Posledná úprava štvrtok, 05 október 2017 13:58
Boris Švirloch

Email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.

  1. Populárne
  2. Najlepšie
  3. Komentované