Prihlásenie

Prihlasovacie meno *
Heslo *
Pamätať si ma
Park pri Bažante po rekonštrukcii. Park pri Bažante po rekonštrukcii. Ján Ševc

“Revitalizácie“ na kežmarský spôsob

Napísal  júl 13, 2017

Začiatkom júna sme si pripomenuli 7. výročie povodne v Kežmarku. Odvtedy uplynulo mnoho času a preto je vhodné opýtať sa, ako sa zmenil náš prístup a cit k prírode za toto obdobie. Nemyslím teraz formálny, všeobecný, ale konkrétny - praktizovaný denne okolo nás. Každý sa môže pozrieť vôkol seba a zhodnotiť celkový stav, či zelene i zelených plôch v meste pribúda alebo ubúda. Napriek drobným, občasným výnimkám výrazná zmena k lepšiemu, žiaľ, nenastala...

Za posledný rok zmizli desiatky metrov živých plotov napr. na uliciach Mučeníkov, Toporcerovej a Starom trhu. Kríky v blízkosti cesty slúžili aj ako bariéra pred vodou špliechajúcou spod kolies áut. Ďalej sa vypílilo viacero stromov, hoci boli zdravé a nikoho neohrozovali. Okrem iných stromov je jednou z obetí stará lipa pri telocvični ZŠ Dr. Fischera. Pri rekonštrukcii chodníka niektorým „funkcionárom“ jednoducho zavadzala. Okrem ekologickej funkcie mala tiež spoločenskú i historickú hodnotu. Len pre zaujímavosť, z etymologického hľadiska môžeme slovo strom preložiť ako dávna bytosť, čo je vzhľadom na ich dlhovekosť veľmi výstižné. Škoda, že úcta k nim je u viacerých na bode mrazu, hlavne ak v blízkosti „cengajú“ eurá.

Ďalšie dreviny boli odstránené pri “revitalizácii“ námestia pred bývalým Bažantom. Samotné slovo revitalizácia sa primárne spája so znovuoživením, prinavrátením života (rastlín, živočíchov...) do krajiny, mesta a pod. Žiaľ, často sa používa v súvislosti so zásahmi, ktoré so životom nemajú veľa spoločného a slúžia len ako dobrá reklama. Možno bol úmysel “revitalizácie“ pred Bažantom ušľachtilý, no výsledkom je pokles zelenej plochy aj drevín. Hoci zmizla časť chodníka pozdĺž hlavnej cesty na Poprad, podiel vydláždenej plochy stúpol a tá neplní žiadne ekologické funkcie.

Otázny je zmysel praktického využitia tak veľkej vydláždenej plochy. Betónová „púšť“ bude prispievať k zbytočnému prehrievaniu a vysušovaniu okolitého prostredia. Kompetentní argumentujú novou výsadbou, avšak tých zopár mladých drevín začne plnohodnotne plniť svoju funkciu najskôr o niekoľko (desiatok) rokov. Je to akoby rodič poslal do zamestnania malé dieťa a argumentoval tým, že poslal za seba náhradu.

Taktiež sa plánuje vyrúb topoľov na novom futbalovom štadióne z dôvodu budovania cyklistického chodníka. Človek nechce spochybňovať stavanie nových cyklotrás, no otázny je prínos krátkej časti chodníka v danom úseku, ktorý bude následne prechádzať cez hlavnú cestu a pokračovať pozdĺž bývalej práčovne. O finančnej náročnosti výrubu a celkovej úpravy spomínaného úseku nehovorím.

Vegetácia, vrátane trávnika, plní nielen estetickú funkciu, ale okrem produkcie kyslíka významne ochladzuje prostredie. Čím je rastlina, resp. povrch jej listovej plochy väčší, tým je podiel vody odparenej pri transpirácií (dýchaní) vyšší. Skúste počas horúceho dňa stráviť istý čas na betónovom povrchu, v tieni pod slnečníkom a v tieni pod stromom. Rozdiel bude evidentný. Navyše vyžarovanie tepla z betónovej (asfaltovej, či vydláždenej) plochy je citeľné i v neskorých nočných hodinách. Odparená voda nielen citeľne ochladzuje prostredie, ale zároveň znižuje výskyt prachových častíc.

Preto je počas dňa v lese príjemne chladno a vlhko. V našom prípade platí, čím menej zelene v meste, tým menej odparenej vody prostredníctvom rastlín. Výsledkom je prehriate i vysušené prostredie. Ako sa nám v takom prostredí žije, na to nech si odpovie každý sám. Presušené mestské prostredie má pravdepodobne značný podiel na stúpajúcom trende niektorých druhov alergií.

V mnohých štátoch sú bežné väčšie parky s bohatou zeleňou okolo sídlisk, jedným z príkladov sú napr. České Budějovice, zo slovenských stojí za zmienku Trnava. V našom meste pribudli akurát tak hypermarkety, ďalšie obchodné centrum sa chystá. A pritom na ploche medzi nimi a starým futbalovým štadiónom mohol byť park, kde by príjemne a zdravo strávili čas mladé rodiny a ratolesťami, ale i starší ľudia, ktorí toho pre spoločnosť veľa urobili. Alebo si to nezaslúžia?

Ako to celé súvisí s výročím povodne, či aktuálnymi vysokými teplotami a minimom zrážok? Do veľkej miery je to ovplyvnené našou činnosťou v krajine, vo svojom okolí. Venujeme veľa času i energie, aby sme sa mali my i naše deti lepšie. No pre väčšinu je to len o peniazoch, autách, majetkoch... V akom prostredí žijeme, resp. budú žiť naše deti, na to akosi zabúdame, nezaujíma nás to.

Sme súčasťou prírody, či sa nám to páči alebo nie. Každé odtrhnutie sa alebo jej poškodenie sa nás bytostne dotýka a prejaví sa na našom zdraví, či majetku. Prajem všetkým, aby sa naše mesto v téme životného prostredia uberalo správnym smerom. Alebo radšej správnou cestou, lebo slovné spojenie správny smer nie je v našom prípade to najvhodnejšie...

Posledná úprava pondelok, 17 júl 2017 08:19
Ján Ševc

Autor je absolventom Prírodovedeckej fakulty Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach v odbore učiteľstvo akademických predmetov matematika - biológia. V roku 2012 získal vedeckú hodnosť PhD. na FHPV Prešovskej univerzity v Prešove v odbore Všeobecná ekológia a ekológia jedinca a populácii.

V rokoch 2013 – 2015 pôsobil ako vedecko-výskumný pracovník v oblasti ekológie na Prešovskej univerzite. Jeho publikačná činnosť zahŕňa 45 publikácií, obsahuje odborné články, príspevky z konferencií, učebné texty a vysokoškolskú učebnicu.

Email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

2 komentárov

 • Ján Ševc
  Komentár Ján Ševc štvrtok, 20 júl 2017 19:35

  Ďakujem za reakciu. Kiež by ľudí s citom k prírode a kusom zdravého sedliackeho rozumu bolo (nielen) v našom meste čo najviac...

 • jana
  Komentár jana utorok, 18 júl 2017 14:16

  Pri bazante to vyzera ako na Slavine... Ano, suhlasim s clankom. Je to smutne ako nam ubuda zelen v okoli.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.

 1. Populárne
 2. Najlepšie
 3. Komentované