Prihlásenie

Prihlasovacie meno *
Heslo *
Pamätať si ma
Kolektív autorov knihy Život Kežmarku so zástupcami mesta Kežmarok. Kolektív autorov knihy Život Kežmarku so zástupcami mesta Kežmarok. Fotogaléria mesta Kežmarok - www.kezmarok.sk

Knihy o Kežmarku sa umiestnili v prestížnej súťaži medzi troma najlepšími

Napísala  máj 09, 2016

Koncom marca boli vyhodnotené publikácie, ktoré sa prihlásili do prestížnej súťaže obrazových a obrazovo­textových kníh a propagačných materiálov o Slovensku, slovenských krajoch, regiónoch, mestách a obciach. Kežmarok obsadil dve bronzové priečky. My vám tieto knihy predstavíme. 

Kežmarok a Tatry

Kniha Kežmarok a Tatry je obrazová publikácia vo veľkosti A4 z dielne vydavateľa Jaroslava Šlebodu. Je to prvá ilustrovaná kniha o dejinách Kežmarku a Tatier, ktorá bola uvedená do života netradičným krstom a to slávnostnou korunováciou. Kniha obsahuje ilustrácie mladého umelca vietnamského pôvodu Rastislava Le. Podávajú krátke príbehy prelomom celej histórie Kežmarku. Tieto príbehy v knihe nájdete v piatich jazykoch, slovenskom, anglickom, nemeckom, poľskom a ruskom, aby bola kniha zaujímavá aj pre turistov, ktorí chcú na Kežmarok spomínať po návrate domov.    

Kniha Kežmarok a Tatry obsadila v kategórii Knihy o mestách (obrazové) tretie miesto. Predbehol ju obrazový sprievodca o Bardejove na druhom mieste a prvenstvo získal autor Eduard Timko s knihou Skalické búdy.  

"Musím priznať, že som mal obavy, či je vôbec kniha hodná uchádzať sa o priazeň odbornej poroty. S úžasným tretím miestom sa tieto obavy rozplynuli. Zároveň však ešte viac pociťujem záväzok pokračovať v započatej práci," povedal ná autor Jaroslav Šleboda. V knihe je použitá digitálna maľba, ktorá je podľa autora ojedinelá a zároveň úžasná v tom, ako jednoducho vyjadruje pocity, ktoré si mesto uchováva už stáročia. 

"Ako veľké morálne ocenenie vnímam, že publikácia z môjho pera sa dostala aj na Antarktídu. Prináša tam radosť bádateľom a reprezentuje Slovensko a predovšetkým Kežmarok. Zároveň pozýva elitných cestovateľov k návšteve perly pod tatrami. Na kontinent, ktorému vládnu tučniaci, nie je jednoduché niečo dopraviť. Pošta tam normálne nefunguje. No dnes sa Kežmarok prezentuje aj na tomto chladnom kontinente vďaka priateľom cestovateľom, ktorí podtatranské mesto milujú natoľko, že boli ochotní túto knihu dopraviť do kráľovstva snehu a ľadu za čo im patrí moja veľká vďaka," hovorí Šleboda. 

"Je neuveriteľné, kde všade žijú, či pôsobia Tatranci. Okrem Európy som publikáciu zasielal napríklad na Americký kontinent do Čile, Peru, Nikaragui a ďalších krajín. Potešila ma odozva z Thajska, Vietnamu, Tahiti, či Veľkonočných ostrovov. Ak niekam knihu posielam, zároveň prikladám prosbu, aby mi z daného štátu poslali fotografiu, či krátke video. A skutočne to funguje! Posledné knihy putovali do ďalekej krajiny Hobitov – na Nový Zéland a do Austrálie."

 

Život Kežmarku

Kniha Život Kežmarku odhaľuje mnoho tajomstiev o mestských domoch či monumentálnych stavbách. Dočítate sa v nej o kežmarskom školstve, kultúre, zdravotníctve, náboženských pomeroch, ako aj o kežmarských historicko-umeleckých pamiatkach. Pre mesto Kežmarok knihu vydal a graficky upravilo vydavateľstvo JADRO alias Jaroslav Šleboda. Knihu vydalo mesto vo svojej vlastnej réžii bez cudzích finančných príspevkov.

Na tvorbe knihy sa podieľalo množstvo autorov. Komplexné kežmarské školstvo od polovice 18. storočia prakticky do súčasnosti spracovali Mgr. Vladimír Julián Ševc a Dr. Nora Baráthová. Vladimír Ševc okrem toho spracoval aj Spolkový a divadelný život v Kežmarku. Hudobný život v Kežmarku od 18. storočia predstavuje štúdia Dr. Andreja Janovského. Zdravotníctvo od polovice 18. storočia po súčasnosť predstavuje Dr. Peter Slovík.

Náboženské pomery spracovali viacerí autori: Dr. Jaroslav Grochola, Mgr. Karin Fábrová, Ing. Mikuláš Lipták a Dr. Nora Baráthová. Tu musíme prezradiť záškodnícku činnosť tlačiarenského škriatka. Pod históriu gréckokatolíckej cirkvi sa podpísala Nora Baráthová, nie autor, ktorý je tam omylom uvedený. Ale pri takých veľkých dielach sa všeličo stane. Poslednú časť publikácie predstavujú Historicko-umelecké pamiatky Kežmarku, ktoré napísali Dr. Jaroslav Grochola, Mgr. Roman Porubän a Dr. Nora Baráthová.

V podstate okrem časti o pamiatkach prinášajú jednotlivé kapitoly úplné nóvum. Podrobnejšie rozpracovanie školstva a kultúry po r. 1945, ako aj história mesta od polovice 18. stor. bude v ďalšom dieli monografie, ktorej vydanie sa plánuje na rok 2017.

"Čím viac autorov, tým viac práce. Kým s prvým dielom monografie neboli v podstate žiadne problémy, teraz sa ich nakopilo. Stalo sa nám, že pôvodne oslovený autor jednej časti náboženských pomerov nám po troch mesiacoch odkázal, že písať nebude. Autor takejto publikácie dáva do tvorby jednej strany mnoho času a peňazí. Cesta do archívu, zháňanie literatúry, fotokópie listín i zo zahraničia, ba dokonca aj fotografie, pretože osobitný fotograf pri písaní monografie nebol určený. Náhradný autor súčasnosť jednej z cirkiev neovládal, tak to upravili a dorobili dvaja členovia kolektívu bez nároku na honorár," hovorí o tvorbe knihy Nora Baráthová. 

Obvykle do pozadia tvorby knihy jej čitatelia nemajú možnosť nazrieť, no možno práve to pozadie nám knihu urobí ešte hodnotnejšou: "Pôvodne mal tento diel obsahovať pokračovanie kežmarskej histórie, ale skoro hneď sa vzdal prvý oslovený autor, druhý ťahal dokonca aj Mestský úrad „za nos“ jeden rok a výsledok bol ten, že bolo narýchlo treba určiť inú koncepciu knihy – teda bez histórie. No a čo robí ešte zostavovateľ – nielenže vyberá kolektív autorov, ale naháňa aj termín dodania prác, potom všetky práce číta, robí prvé opravy, úpravy, za ním naskočí korektor a konečnú prácu – hlavne grafickú – vykoná vydavateľ. Dá dohromady jednotlivé kapitoly, vtedy sa napr. zistí, že fotografie nie sú vyhovujúce kvalitou, treba hľadať iné. Prvý navrhovaný tvar samozrejme so všetkým textom ide zase zostavovateľovi – niekedy sú aj tri „modely“, potom jednotlivým autorom a po navrátení korektorovi. To nie sú dni, ale týždne, ba mesiace práce, ktorú okrem autorského kolektívu nikto nevidí a nepozná. Ale zase nikto nepozná ten dobrý pocit, keď kniha vyjde a autori si odfúknu, prípadne špekulujú, v čom by mohli pokračovať," opisuje Baráthová. 

Kniha Život Kežmarku obsadila v súťaži tretie miesto v kategórii Knihy o mestách (monografické). Druhé miesto získala Monografia mesta Prievidza a prvé miesto Dejiny mesta Spišská Nová Ves.

Posledná monografia vyšla v roku 1804 a z tohto dôvodu sa viacerí autori pustili do novej kežmarskej monografie, ktorá má za sebou niekoľko dielov. Prvé boli Osobnosti Kežmarku, druhý diel predstavovali dejiny do polovice 18. storočia, tretí diel zmapoval históriu kežmarského športu, štvrtý je Život Kežmarku a piaty je v prípravách. Druhý a štvrtý diel sa rovnako umiestnili vo svojej kategórii na 3. mieste v súťaži monografií miest a obcí na Slovensku. "Odmenou nie sú financie, ale diplom, ktorý je už na Mestskom úrade a dúfame, že autori dostanú jeho kópiu ako v minulosti," uzatvára Nora Baráthová.

O súťaži

Už deviaty krát bola vyhlásená prestížna súťaž s názvom „Najkrajšia kniha a propagačný materiál o Slovensku za rok 2015“. Jej cieľom je prispieť k zvyšovaniu estetickej úrovne kníh o Slovensku. Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov vybral odbornú porotu zloženú z výtvarníkov, fotografov, tlačiarov i grafikov, ktorá sa postarala o objektívnosť pri udeľovaní cien. Na celý priebeh dohliadal hlavný partner súťaže - Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici.

Do súťaže sa mohli prihlásiť obrazové (fotografické) a obrazovo­textové knihy, brožúry, prospekty, skladačky, leporelá, pexesá, plagáty, ktoré vydali v posledných troch rokoch pred rokom prihlášky, ak už neboli v predošlých ročníkoch súťaže ocenené. Najkrajšie fotografické knihy o Slovensku a ďalšie propagačné materiály budú vystavené spolu s najkrajšími kalendármi, v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici a potom budú putovať po vybraných mestách, aby ich mohli obdivovať ľudia v rôznych kútoch republiky.

Posledná úprava utorok, 10 máj 2016 08:17
Lucia Vričanová

Email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.

  1. Populárne
  2. Najlepšie
  3. Komentované