Prihlásenie

Prihlasovacie meno *
Heslo *
Pamätať si ma
V strede režisér Miro Remo, vpravo Richard Müller a vľavo Braňo Kostka. V strede režisér Miro Remo, vpravo Richard Müller a vľavo Braňo Kostka. miroremo.sk

Režisér Remo o Richardovi Müllerovi: Je to stále frajer

Napísal  nov 24, 2016

Dokument o Richardovi Müllerovi Nespoznaný prišiel do Kežmarku osobne uviesť jeho režisér Miro Remo. Je mu ľúto, že okolo dokumentu vznikol taký mediálny rozruch, pričom si myslí, že film je ľudský a veľmi citlivý. Napriek tomu je podľa neho jasné, že aj to pomôže filmu a môže ho v kine vidieť ešte viac divákov.

Tím Richarda Müllera sa na Facebooku vyjadril, že takúto verziu filmu, ktorá je v kinách, neschválili. Ako vnímate túto situáciu? 

Miro Remo: O filme Nespoznaný som komunikoval s producentom, ktorý ma postavil pred hotovú vec, keďže komunikoval s manažmentom Richarda Müllera. Podľa mojich informácií sa producenti dohodli na tom, že z filmu pôjdu preč tri scény, ktoré boli predmetom rokovaní. Nakoniec sa producenti rozhodli k zásadnému kroku a vystrihli ich, resp. ich modifikovali, aby vyhoveli ich požiadavkám. 

Bol som z toho, ako autor, veľmi smutný, lebo som si myslel, že aspoň jedna z nich tam ostane. Ale dobre, je to ich rozhodnutie. Veci, ktoré sa na internete šíria, považujem za účelové klamstvá. Neviem, čo iné by zvrátilo tento názor. Naozaj neviem, o čo ide a čo sa tým sleduje. 

Môžete priblížiť aspoň jednu z tých vystrihnutých scén?

MR: Jednou z vystrihnutých scén bola aj záverečná, kde je Richard Müller po koncerte veľmi unavený, bol na neho veľký záber, kde ho vidíme ležiaceho a veľmi unaveného. Mám pocit, že tá scéna chýba filmu najviac. Keď sme to strihali, mal som pocit, že dochádza k totálnemu uvoľneniu napätia z toho, či ten koncert Richard zvládne. 

Ten film vyvoláva otázky, či s takou ťažobou, ktorú vyvoláva jeho zdravotný stav, dokáže ešte vystúpiť a postaviť sa pred ľudí a či to nie je nad jeho sily. Ukázalo sa, že nie a stále je to frajer, ktorý nakoniec vystúpi aj napriek okolnostiam a kolotoču okolo toho v ktorom sa ocitol. Stále si myslím, že vďaka tej záverečnej scéne by bol ten film ešte lepší.

Aký bol váš vzťah s Richardom Müllerom?

MR: Pri každom filme sa snažím, aby išlo o kamarátsky vzťah. Aby nešlo len o niečo pre potreby dokumentárneho filmu. Nazdávam sa, že to kamarátstvo je nutné a to sa následne ukáže aj vo filme. Úprimnosť tam byť musí minimálne taká, ako v normálnom živote, ak nie väčšia.

Okrem svojho natočeného materiálu ste mali k dispozícii aj Müllerove záznamy.

MR: Müller nám dal približne 20 hodín záznamov zo súkromného archívu, čo je pred dokumentaristu poklad, navyše ak ide o známu osobnosť, ktorou si ovplyvnený a o ktorej chceš robiť film. Zrazu Ti ukáže materiál, ktorý nikto nevidel a môžeš začať premýšľať o tom, ako to celé dať dokopy. 

Hovorí to o dôvere, ktorá medzi nami bola. A myslím si, že to hovorí aj o veľkosti Richarda, že on je presne taká celebrita, ktorá sa, napriek všetkému, „neserie“. 

V súčasnosti je okolo vášho dokumentu veľký mediálny rozruch. Ako na vás vplýva?

MR: Tento mediálny rozruch vnímam v dvoch rovinách. Na jednej strane mi je ľúto, že sa vzťahy medzi filmármi a medzi aktérmi filmu týmto spôsobom pošpinili, keďže vznikla diskusia o tom, či takýto film má alebo nemá ísť von. Myslím si, že dokumentárny film, aj keď je smutný, je stále pravdivý a nerozumiem niektorým požiadavkám zo strany Richardových manažérov. 

Oni mali asi pocit, že natočíme bilančný portrét, čiže taký, aký sa točil o veľkých a zaslúžilých umelcoch. Ja som mal skôr pocit, že Richard to robí inak. Svoje piesne zaobaľuje do depresívneho nádychu a to je jeho devíza a poloha, v ktorej je presvedčivý. Megasúboj, ak sa to tak dá nazvať, je takým odrazom slovenskej kultúry. Takí sme a do takých situácií sa dostávame. Možno nevieme prekusnúť niektoré veci, možno sa nevieme povzniesť a možno to je naozaj už cez niekoho osobnú hranicu a potom ten človek začína útočiť. 

Na druhej strane je jasné, že táto komunikácia pomáha filmu, aby ho videlo a aby o ňom vedelo čo najviac ľudí. Je to šťastie v nešťastí. Radšej by som bol, keby sa o filme hovorilo v inom kontexte, lebo mám pocit, že je to film ľudský a veľmi citlivý.

Viete, aká bola reakcia Richarda Müllera, keď film videl?

MR: Bol som pri prvom premietaní, kde bol aj Richard. Keď sa film skončil, Richard vstal a povedal, že vyzerá ako mŕtvy tuleň. Vadilo mu, že vtedy mal o 50 kilogramov viac ako má dnes. Možno v sebe, vnútorne, riešil aj iné veci, ale pred nami hovoril iba o tom. 

Posledná úprava štvrtok, 24 november 2016 10:50
Loránt Paugsch

Email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.

  1. Populárne
  2. Najlepšie
  3. Komentované