Prihlásenie

Prihlasovacie meno *
Heslo *
Pamätať si ma
Kežmarský hrad čaká najväčšia rekonštrukcia za posledných 30 rokov Lucia Vričanová

Kežmarský hrad čaká najväčšia rekonštrukcia za posledných 30 rokov

Napísala  jún 15, 2016

Okrem odsúhlaseného finančného príspevku 250 000 Eur na výjazdovom zasadnutí vlády vo februári dostal Kežmarský hrad dotáciu aj z Prešovského samosprávneho kraja (PSK) vo výške 489 169 Eur, vďaka čomu dostane nový šat nie len nádvorie ale aj vstupná časť hradu, administratíva a parkánový múr. Na rekonštrukciu si tak počká už len vonkajšia časť hradu.

Začiatkom júna začala rekonštrukcia Kežmarského hradu v celkovej hodnote 739 169 eur. Robotníci v 1. etape prác začali s odstraňovaním omietok z hradných múrov, následne sa pristúpi ku fáze odvlhčovania múrov . "Po odkrytí  muriva  sa na niektorých miestach  objavili vážne narušené kamenné časti, ktoré sú dôsledkom nešťastnej kombinácie vlhkosti a cementových omietok. Keby sme nezačali s rekonštrukciou, postupom času by vplyvom vlhkosti mohli niektoré časti padnúť," prezradila riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová. 

V priebehu niekoľkých rokov  sa čiastočne konala oprava hradu: oprava striech a ochodzí, oprava severozápadného traktu vrátane prekrytia hladomorne, odvlhčenie interiéru severovýchodného traktu, reštaurovanie slnečných hodín, avšak hrad si vyžadoval väčší finančný obnos na komplexnejšie riešenie opráv.  Od roku 2004 investoval PSK do Kežmarského hradu vyše 800 000 Eur. Do týchto financií spadala projektová dokumentácia, oprava strechy a rekonštrukčné práce.

"Väčšinu peňazí som sa snažila vybaviť cez projekty z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky (MK SR). Pre nás bolo veľkým úspechom, keď nám MK SR  schválilo projekty, ale dotačný systém je tak nastavený, že aj keď vy v projekte máte požadovanú sumu  napríklad na 28 000 Eur, žiadostí je veľa, a tak sa môže stať, že Vám bude z toho schválená suma 10 000 Eur a vy riešite dilemu, akým spôsobom pokryť zvyšné náklady. PSK ako vlastník tohto objektu preto začal s riešením aktuálneho stavu hradu  komplexnejšie a samozrejme aj s väčšími finančnými nákladmi," hovorí Erika Cintulová.

Pred generálnou opravou, ktorá prebiehala v rokoch 1962 – 1985, boli niektoré časti v dezolátnom stave, pod ktorý sa podpísali aj požiare, aj predchádzajúci užívatelia. Žiaľ, niektoré práce neboli  urobené  v požadovanej kvalite, čo súviselo hlavne s nedostatočnými vedomosťami o materiáloch tak, ako ich poznáme v súčasnosti  (napríklad nekvalitné cementové omietky), prípadne s neriešením vlhkosti v objekte. Súčasná rekonštrukcia prebieha na základe vopred konzultovaných postupov a použitých materiálov  s odborníkmi.

"Pevne verím, že firma, ktorá túto zákazku vysúťažila, je dobrá, a že nastavený harmonogram by mal prebiehať bez problémov. Je to komplikovaná rekonštrukcia, pretože sa vykonáva za plnej prevádzky,  počas ktorej sprevádzame našich návštevníkov a taktiež plánované podujatia na nádvorí hradu sú v minimálnej miere obmedzované,“ dodala Cintulová. V ďalšej etape rekonštrukcie hradu budú po postavení lešenia  prebiehať reštaurátorské práce (reštaurovanie fresiek, nápisov, oprava, resp. konzervovanie kamenných častí),  následne sa pristúpi ku výmene okien a dverí. Po odvlhčení hradu sa nakoniec  urobia sanačné omietky.

"V tom čase už budeme musieť prevádzku trošku viac okliešťovať. Predpokladám, že práce budú ďalej pokračovať bez vážnejších problémov, k tomu samozrejme prispejú aj naše kontrolné dni.  Paralelne s opravou hradu sa začne aj s prípravou projektovej dokumentácie na rekonštrukciu zvyšnej časti hradu  - smerom od parku, čím by sa oprava tohto hradu mala dostať do záverečnej fázy. Teší nás, že aj Kežmarský hrad – jedna z dominánt Spiša – bude dôstojným symbolom nášho kultúrneho dedičstva,“ uzavrela Cintulová. 

 

Posledná úprava streda, 15 jún 2016 16:05
Lucia Vričanová

Email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.

  1. Populárne
  2. Najlepšie
  3. Komentované