Prihlásenie

Prihlasovacie meno *
Heslo *
Pamätať si ma
Ríšsky orol nad bývalým slovenským štátom. Ríšsky orol nad bývalým slovenským štátom. Kežmarský reportér

V tieni ríšskeho orla - úvod k seriálu

Napísal  máj 28, 2016

Unikátny historický seriál priblíži na základe dobovej tlače osudy mesta Kežmarok počas najväčšieho ozbrojeného svetového konfliktu.

Od skončenia II. svetovej vojny uplynulo už vyše 70 rokov. Veľa? Málo? Z pohľadu dnešného človeka ide o dobu dávno minulú, zabudnutú. Toto tvrdenie platí dovtedy, pokým sa niekto nedotkne udalostí, ktoré sa počas vojny odohrávali. Vtedy všetko ožíva. Nastávajú trenice, rozpory, hádky, súdenie, obhajovanie, odsudzovanie, každý je odborník a myslí si, že jedine on má pravdu. Zrazu sa tých 70 rokov zmaže a zistíme, že táto kontroverzná téma je stále rovnako čerstvá a aktuálna, akoby sa odohrala predvčerom.

Vážení čitatelia portálu Kežmarský reportér, priaznivci histórie a udalostí II. svetovej vojny, milí Kežmarčania. Týmto introm spúšťame unikátny seriál V tieni ríšskeho orla, ktorý na základe dobovej tlače priblíži osudy mesta Kežmarok počas najväčšieho ozbrojeného svetového konfliktu, v časoch existencie vojnovej Slovenskej republiky - Slovenského štátu v rokoch 1939 – 1945.

Prečo som si ho dovolil nazvať unikátny? Je na to niekoľko dôvodov. V prvom rade sa dozviete mnohé informácie, ktoré doposiaľ neboli nikde publikované a prakticky nikto o nich nevie. Ak sa pozrieme na doterajší výskum spomínanej doby, zameral sa takmer výhradne na dva smery: židovský je veľmi dobre spracovaný predovšetkým vďaka dlhoročnej a neúnavnej práci Nory Baráthovej, Eriky Cintulovej a Mikuláša Liptáka; úsek oslobodenia a odboja v našom regióne zase podrobne mapuje Marcel Maniak. Oba majú svoj neoceniteľný spoločenský význam i neopísateľnú historickú hodnotu. Avšak chýba pohľad nemeckej a slovenskej strany, ktorá určovala vtedajší vývojový smer.

Ako prebiehal život v Kežmarku počas vojny, kto ho spravoval, čo sa v ňom dialo? To sa nikde nedozviete. Navyše mesto v tom čase navštívilo niekoľko významných osobností svojej doby, čo len dosvedčuje, akým významným mestom bol Kežmarok v každej dejinnej epoche - za monarchie, republiky, totality i súčasnej demokracie. Pre to všetko vzniká tento seriál. Jednotlivé historické fakty doplnia obrazové materiály, pochádzajúce prevažne zo zbierok Múzea v Kežmarku. Nie je ich síce veľa, no sú veľmi zaujímavé a to cennejšie.

Rád by som Vám ozrejmil, prečo som sa podujal písať tento kontroverzný seriál. Najprv však chcem vyhlásiť, že nie som sympatizant nacizmu, fašizmu, ani socializmu, komunizmu, či inej nezdravej ideológie. Hlavným zámerom môjho výskumu je objasniť nepoznané kapitoly dejín nášho mesta. Áno, jednoznačne ide o čiernu oblasť histórie nielen Kežmarku, ale i Slovenska a celého sveta. Každý jeden štát má niečo, za čo sa hanbí. To nesmie byť dôvod, aby sa o tom nehovorilo. Lebo ak sa o niečom nehovorí, zabúda sa. A čo sa zabudlo, akoby sa nikdy nestalo...

Mojim cieľom je priblížiť udalosti tak, ako sa stali, bez nadŕžania niektorej zo strán. Ako historik nemôžem súdiť a odsudzovať, len objektívne popísať a ozrejmiť veci. Najväčší problém tejto témy tkvie v celospoločenskom meradle. Existujú dve skupiny ľudí - jedna obdobie Slovenského štátu odsudzuje, druhá ho glorifikuje. Akýsi zdravý stred chýba. Pritom žiadna dejinná epocha nie je iba čierna, iba biela. Vždy je to kombinácia oboch farieb, akurát s odlišným pomerom. Nesmieme zabúdať, že tieto udalosti sa stali a nemožno ich viac ovplyvniť. Taktiež si nikto z nás nemôže dovoliť túto dobu jednoznačne odsúdiť. Ani politické špičky, ani nemecko-slovenské obyvateľstvo.

Ako by sme reagovali na ich mieste my? Vedeli by sme sa hrdo vzoprieť a postaviť presile, drvivej väčšine spoločnosti? Riskovali by sme svoj život, či život svojich rodinných príslušníkov, majetok a vytlačenie na okraj spoločnosti v prospech iných ľudí? Možno, veď i vtedy sa takí našli. Predtým, než na túto otázku odpoviete rozhodným ÁNO, pozrite sa do svojich životov v práci, škole... Koľkokrát ste nútení robiť to, čo vám prikáže nadriadený iba preto, aby ste nestratili zamestnanie, postavenie, sympatie okolia, kolektívu. Stále ste si istí svojím áno? Ja ako historik pri posudzovaní rôznych dejinných udalostí už dlho nie. Je rozdiel chcieť správne reagovať a iné správne reagovať v bezprostrednej situácii. Ako sa vraví, po vojne je generálom každý... Avšak to je už obyčajne veľmi neskoro. Na žiadnu časť histórie sa v žiadnom prípade nemôžeme pozerať súčasnými očami!

Spoločne s redakciou Kežmarského reportéra si uvedomujeme, že touto problematikou vstupujeme na tenký ľad. Hlavne s ohľadom na súčasnú politickú a celospoločenskú situáciu. Môžeme však sľúbiť, že týmto seriálom nám ide IBA o poznanie vlastných dejín a nie propagáciu, či ospevovanie nejakých pomýlených ľudských názorov.

Touto cestou chcem poprosiť o pomoc i vás, čitateľov Kežmarského reportéra. Ako som spomínal, fotografického materiálu z vojnového obdobia je veľmi málo. Takže ak v albumoch vašich rodičov, starých, prastarých rodičov nájdete hocaké spomínané materiály z prezentovaného obdobia, budem rád, ak sa o ne podelíte. Kontaktovať ma môžete mailom, prípadne osobne v Múzeu v Kežmarku (Kežmarský hrad). Po nafotení ich hneď vrátim späť.

Na záver vyjadrujem veľké poďakovanie redakcii Kežmarského reportéra za jeho podporu a odvahu vstúpiť do tohto ťažkého projektu, a tiež všetkým ľuďom, ktorí mi akýmkoľvek spôsobom pomáhajú pri tvorbe tohto seriálu. Verím, že nebude terčom obviňovania, neoprávnenej kritiky a odsudzovania. Nech nám tento pripravovaný materiál prinesie poznanie minulosti a poučenie sa z nej.

 

Posledná úprava utorok, 02 august 2016 15:43
Vladimír Julián Ševc

Autor je absolventom Katolíckej univerzity v Ružomberku - Filozofickej fakulty v obore všeobecná história.

Od roku 2014 pracuje ako historik v Múzeu v Kežmarku. Venuje sa regionálnym dejinám, predovšetkým obdobiu rokov 1918 - 1945. Podieľal sa na písaní monografie Život v Kežmarku v 13. až 20. storočí (2014).

Okrem Kežmarského reportéra píše aj pre motoristický časopis F1revue.

Email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.

  1. Populárne
  2. Najlepšie
  3. Komentované